I LO na warsztatach radiowych
Rozpoczął się trzeci etap warsztatów "Z kulturą na Ty" organizowanych przez redakcję radia eM Kielce. Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego pracowały dziś z mikrofonem, poznawały tajniki pracy prezentera, a efektem ich działań będzie słuchowisk radiowe. Warsztaty poprowadziła Aleksandra Niemczyk, prezenterka radia eM.
Po warsztatach literackich i aktorskich przyszedł czas na zajęcia radiowe, w których uczestnicy mogą w pełni wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę i zaprezentować się przed mikrofonem. Najpierw uczennice zwiedzały siedzibę radia, prowadziły rozmowy z dziennikarzami, a także miały możliwość zaprezentowania się w audycji na żywo. – Warsztaty radiowe są znakiem współczesności, ukazaniem tego, że kultura funkcjonuje również w mediach. Dzisiejsze zajęcia rozpoczęły się od poznania tego miejsca od kuchni. Uczennice zwiedziły newsroom, ale też serce radia, czyli studio emisyjne, gdzie porozmawiały z szefem muzycznym. Mogły się m.in. dowiedzieć jakie są zasady doboru muzyki – opowiada Aleksandra Niemczyk. - Jestem pozytywnie zaskoczona młodzieżą, ogólne przeświadczenie, że ona siedzi jedynie w smartfonach, a nie czyta prasy i nie słucha radia okazało się być w tym przypadku błędne. Zajęcia radiowe przyniosły dużo frajdy, doszedł też delikatny stres, jednak okazał się motywujący. Efekty ich pracy będzie można usłyszeć we wrześniu. Najpierw musimy nagrać wszystkie grupy, później poddać dźwięk obróbce – dodała Aleksandra Niemczyk.
Uczennice zgodnie stwierdziły, że warsztaty były dla nich niezwykłą przygodą, a największą wartością - możliwość poznania pracy aktorów i dziennikarzy od zaplecza. – Wszystkie trzy części były niezwykle ciekawe, jednak najbardziej podobały mi się warsztaty radiowe, głównie dlatego, że jestem zainteresowana w przyszłości pracą dziennikarza. Ciekawym doświadczeniem było założenie słuchawek w studiu, słyszeliśmy swój głos w trakcie nagrania – opowiada Dominika Nathali z I LO w Kielcach. – Stworzyłyśmy tekst na podstawie wiersza "Małe dewastacje" Andrzeja Sosnowskiego, można powiedzieć, że dziś był finał naszej pracy. Bardzo się cieszę, że nasz autorski tekst, opatrzony naszą niczym nie wymuszoną interpretacją będzie mógł wybrzmieć na antenie. Myślę, że poradziłyśmy sobie z tym zadaniem bardzo dobrze – podkreśliła Dominika Jędrzejczyk, która uczestniczyła w warsztatach.
Projekt z "Kulturą na Ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.