Paterski najlepszy w kryterium o puchar Mariana Formy

środa, 31 maja 2017 21:58 / Autor: Radio eM
Paterski najlepszy w kryterium o  puchar Mariana Formy

Maciej Paterski - zawodnik CCC Sprandi Polkowice wygrał prolog XII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Walk Majora Hubala, który został rozegrany w Kielcach.

Cykliści rywalizujący w kryterium o puchar Mariana Formy pokonali blisko czterdzieści kilometrów, na które złożyło się dwadzieścia dwukilometrowych rund poprowadzonych po ścisłym centrum miasta.

Maciej Paterski dzięki wygranej w prologu na pierwszy etap wyścigu wyruszy w żółtej koszulce lidera. Kolarze w czwartek będą rywalizowali na liczącej 187 kilometrów trasie ze Skarżyska-Kamiennej na Święty Krzyż.

Wyścig kolarski „Szlakiem walk mjr Hubala” ma swoją wieloletnia tradycję. Pierwszy raz został rozegrany w 2000 r. a jego pomysłodawcą był, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu – Andrzej Sypytkowski. Wyścig zorganizowano w formule wyścigu jednodniowego na trasie wokół Końskich, która prowadziła drogami powiatu koneckiego, gdzie ciągle żyje legenda majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. To właśnie wśród lasów i drogami konecczyzny przemierzał jesienią 1939 r. Oddział Wydzielony WP dowodzony przez mjr ”Hubala” tocząc nierówną walkę z hitlerowskim najeźdźcom. Pamięć o tych wydarzeniach stanowi nierozłączną część tego wyścigu i jest ciągle żywą lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia Polaków.