Dalekie rzuty w Kielcach

sobota, 11 maja 2019 19:31 / Autor: Damian Wysocki

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na wysokim poziomie stały konkurencje rzutowe podczas jubileuszowego X Memoriału Zdzisława Furmanka, który został rozegrany w sobotę  na kieleckim stadionie lekkoatletycznym. Czterech zawodników wypełniło minima na październikowe mistrzostwa świata w Katarze.

Tegoroczny sezon, z racji późnego terminu docelowej imprezy, jest dosyć specyficzny. Większość lekkoatletów znajduje się jeszcze w mocnym treningu. Świadczyć może o tym m.in. wynik uzyskany przez Wojciecha Nowickiego z Podlasia Białystok. Ubiegłoroczny mistrz Europy w rzucie młotem osiągnął 75,55 m.

Tradycyjnie z dobrej strony w stolicy Świętokrzyskiego pokazała się Joanna Fiodorow z AZS Poznań. 30-latka posłała młot na odległość 73,10 m, co dało jej przepustkę na czempionat globu. Brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Europy po raz kolejny pobiła rekord kieleckiego memoriału. Drugie miejsce zajęła Irina Klimets z Ukrainy (71,09 m), natomiast trzecie Katarzyna Furmanek z KKL Kielce (66,89 m).

Dobrą dyspozycję potwierdził kulomiot Michał Haratyk. Aktualny mistrz Europy ze stadionu i hali pchnął 21,46 m. Solidną próbę osiągnął Jakub Szyszkowski. Zawodnik AZS AWF Katowice zaliczył 20,77 m, czym wypełnił minimum na mistrzostwa. Słabiej spisał się Konrad Bukowiecki (19,99 m). Wśród pań bezkonkurencyjna była Klaudia Kardasz (17,74 m).

Kwalifikację na mistrzostwa świata wywalczył również oszczepnik Marcin Krukowski. Zawodnik Warszawianki uzyskał 84,76 m.

Konkurs skoku w dal wygrała Karolina Młodawska z KKL Kielce. 23-latka uzyskała 5,94 m. Taką samą próbę zaliczyła Gaja Wota z Wawelu Kraków, ale reprezentantka gospodarzy wygrała lepszym drugim wynikiem (5,87 m).

Kielecki memoriał poświęcony jest pamięci  zmarłego w 2010 roku, wybitnego trenera lekkoatletyki – Zdzisława Furmanka. Przez lata jego podopieczni wywalczyli w konkurencjach rzutowych  ponad 90 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.