Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Żołnierze WOT wesprą lekarzy z regionalnych szpitali. Będą pobierać wymazy na COVID-19

czwartek, 22 października 2020 11:34 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Świętokrzyscy terytorialsi od początku pandemii stanowią ogromne wsparcie dla władz regionu w walce z koronawirusem. Pierwsza linia frontu to dla nich codzienność, z którą od kilku miesięcy się nie rozstają, również podczas drugiej fali. Teraz zaczynają współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pomogą lekarzom w pobieraniu wymazów do badań.

Przez cały okres walki z COVID-19 żołnierze WOT wystawiają zespoły wymazowe. Do pobierania próbek delegowane są osoby posiadające kompetencje co najmniej ratownika medycznego.

- Przez ostatnie miesiące pobieraliśmy wymazy, na przykład w Domach Pomocy Społecznej na zlecenie wojewody. Teraz, z uwagi na wciąż pogarszającą się sytuację i konieczność robienia większej liczby testów, rozpoczynamy współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. ŚBOT.

- Nasi żołnierze już wczoraj (21 października) pobierali materiały do badań, przy ulicy Kościuszki w Kielcach. Na większą skalę akcja rozpocznie się w poniedziałek (26 października). Terytorialsi pojawią się wtedy przy jedenastu szpitalach na terenie województwa świętokrzyskiego – dodaje.

Lekarze przyznają, że tego rodzaju wsparcie ma dla nich bardzo duże znaczenie. - Personel medyczny, który został oddelegowany do poboru wymazów i niejako odciągnięty od innych obowiązków teraz będzie mógł do nich wrócić – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Jak wiadomo, w obecnej sytuacji każde ręce do pracy są na wagę złota. Dlatego bardzo cieszymy się, że żołnierze WOT odciążą medyków. To realna pomoc, wsparcie i usprawnienie pracy lekarzy – dodaje.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO