Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Znieczulenie zewnątrzoponowe dostępne w starachowickim szpitalu

piątek, 05 lipca 2024 10:06 / Autor: Maria Karyś
Znieczulenie zewnątrzoponowe dostępne w starachowickim szpitalu
Znieczulenie zewnątrzoponowe dostępne w starachowickim szpitalu
Maria Karyś
Maria Karyś

Szpital w Starachowicach rozszerzył ofertę niwelowania bólu porodowego o znieczulenie zewnątrzoponowe. To rodzaj znieczulenia stosowanego w celu zminimalizowania bólu i dyskomfortu pacjentki podczas porodu siłami natury. Polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w środku kręgosłupa.

– Znieczulenie hamuje przewodzenie bólu z macicy do mózgu, ale nie eliminuje odczuwania bodźców dotyku. Ponadto zmniejsza odczucie bólu od 75 do 100 procent od pasa w dół, ale mimo wszystko nie blokuje czucia nóg i pozwala pacjentkom chodzić. Znieczulenie może też  przyspieszyć rozwarcie szyjki macicy. To polepsza sytuację dziecka w przypadku utrudnień porodu spowodowanych bólem i stresem mamy – wyjaśnia Małgorzata Kałuża, rzecznik PZOZ Starachowice.

Anestezjolog podaje znieczulenie przez cienki, jednomilimetrowy cewnik, który wcześniej umieszcza się w przestrzeni zewnątrzoponowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

– Jeśli chodzi o plusy znieczulenie tego rodzaju, to  przede wszystkim wykazuje największą skuteczność. Zapewnia również bezpieczeństwo. Jeśli zajdzie taka konieczność, pozwala na przeprowadzenie cięcia cesarskiego. A co najważniejsze - leki nie przechodzą przez łożysko ani do pokarmu, co umożliwia karmienie piersią. Jak wszędzie są też minusy przyjmowania tego znieczulenia. Jednym z nich jest ograniczenie możliwość przemieszczania się ze względu na konieczność wykonania KTG i monitorowanie tętna dziecka. Oprócz tego istnieje możliwość wystąpienia bólu kręgosłupa po porodzie oraz zaburzenia czucia głowy i skóry – opowiada rzecznik.

Jak dodaje, oprócz znieczulenia zewnątrzoponowego stosuje się także znieczulenie miejscowe i znieczulenie ogólne w przypadku cięcia cesarskiego. Metody łagodzenia bólu porodowego są dostosowywane do aktualnej sytuacji matki i dziecka oraz preferencji kobiety rodzącej.

– Pacjentki są informowane także o niefarmakologicznych sposobach łagodzenia bólu porodowego. Aktywność fizyczna rodzącej i przyjmowanie dogodnych pozycji również zmniejszają odczucia bólowe. Nasze położne pokazują techniki oddechowe, ćwiczenia i masaż relaksacyjny. Pomagają też ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu, przezskórna stymulacja nerwów (TENS) oraz immersja wodna – mówi Kałuża.

Należy pamiętać, że poród fizjologiczny przebiega zgodnie z siłami natury. Z kolei poród ze znieczuleniem staje się porodem medycznym. Wszelkie decyzje dotyczące jego przebiegu muszą być ściśle konsultowane i przeprowadzane pod nadzorem lekarza anestezjologa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO