REGION
Zmiany w zakresie świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej
Weszły w życie zmiany dotyczące świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zwiększyły się kompetencje fizjoterapeuty, który decyduje o przebiegu i zakresie wykonywanych świadczeń, do tej pory takie decyzje podejmował lekarz.
-Skierowanie na rehabilitację niezmiennie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory ten sam lekarz wypisywał również konkretne zabiegi jakie pacjent ma otrzymać, teraz może to zrobić lecz nie musi. W tej chwili wchodzi nowe świadczenie - wizyta fizjoterapeutyczna i ostateczną decyzję o rodzaju zabiegu podejmuje fizjoterapeuta - tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. -Wizyta fizjoterapeutyczna powinna się odbyć przynajmniej 14 dni przed rozpoczęciem rehabilitacji. Jej celem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, na podstawie którego specjalista dobierze rodzaj wykonywanych zabiegów. Może wziąć tutaj pod uwagę zalecenia lekarza, jednak nie jest to obligatoryjne - uzupełnia rzecznik.
Dodatkowo świadczeniodawca po ukończonym cyklu terapii musi przekazać lekarzowi kierującemu, informację o sposobie leczenia pacjenta i efektach przeprowadzonej terapii. -Zmiana ta ma na celu przede wszystkim weryfikację prawidłowości decyzji o skierowaniu danej osoby na terapię oraz jej efektywności. Chodzi też o kompleksową opiekę, za którą odpowiada lekarz - podkreśla rzecznik.
Wszystkie informacje na temat terapii są przekazywane do lekarza bez pośrednictwa pacjenta lub osób trzecich, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej.