Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zmiany w programie „Maluch+”. Nabór wystartuje w nowym roku

wtorek, 13 grudnia 2022 10:30 / Autor: Weronika Karyś
Zmiany w programie „Maluch+”. Nabór wystartuje w nowym roku
Zmiany w programie „Maluch+”. Nabór wystartuje w nowym roku
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Program „Maluch+” to najprościej mówiąc dofinansowanie pozwalające na dalsze funkcjonowanie już istniejących żłobków i klubów dziecięcych, a także tworzenie dodatkowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat. Kolejna edycja wystartuje już z początkiem nowego roku, a zmian nie brakuje.

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje w sumie około osiem tysięcy żłobków i klubów dziecięcych, w których opiekę znajduje blisko 230 tysięcy dzieci do lat trzech. W ramach perspektywy na lata 2022-2029 ta liczba ma zwiększyć się o dodatkowe ponad sto tysięcy miejsc.

– Program „Maluch+” funkcjonuje od kilku lat z dużym sukcesem. Jest on nakierowany na wsparcie dla rodzin. Rząd polski ocenił, że trzeba go jednak ulepszyć i rzeczywiście te ulepszenia są bardzo znaczące. Program jest znacznie mocniej wsparty środkami finansowymi – o ile w poprzedniej perspektywie było to 2,1 miliarda złotych, o tyle w kolejnej mamy 5,5 miliarda złotych. To nawet przy inflacji są środki niebagatelne. Wszystko po to, aby wzmocnić funkcjonalność rodziny – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Obecnie w naszym regionie funkcjonuje 109 żłobków i klubów dziecięcych. Na mapie wciąż jednak jest wiele tak zwanych „białych plam”. Program zakłada więc, aby w każdej gminie była przynajmniej jedna placówka przeznaczona dla maluchów do trzeciego roku życia.

– Jeśli dziecko będzie miało opiekę to rodzic zostanie zwolniony z konieczności sprawowania całodobowego, bezpośredniego nadzoru nad nim, a co za tym idzie – będzie mógł podjąć pracę zarobkową – mówi Robert Wzorek, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wysokość dofinansowania na utworzenie jednego nowego miejsca opieki może wynieść nawet blisko 36 tysięcy złotych. Z kolei w przypadku dofinansowania do funkcjonowania utworzonego miejsca będzie to 837 złotych miesięcznie przez trzy lata.

– W nowej edycji programu podmioty korzystające ze wsparcia będą miały trzy lata na realizację zadania (od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania). Pozyskane pieniądze będą mogły przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. Środki finansowe przeznaczyć będzie można również na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych – tłumaczy Wzorek.

Przez 36 miesięcy odbiorca wsparcia będzie zobowiązany do zapewnienia obsadzenia miejsc opieki na poziomie co najmniej 80 proc. (średnia z 12 miesięcy). Wskaźnik nie będzie więc liczony indywidualnie dla każdego miejsca, ale zbiorczo dla danej instytucji. To istotna zmiana w porównaniu z poprzednimi latami, gdzie faktyczne obsadzenie miejsc opieki należało utrzymać przez pięć lat.

Nabór do programu zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO