REGION
Zgłaszalność na badania spadła. ŚCO zachęca do profilaktyki
Blisko o 30 procent spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Liczne programy profilaktyczne w kierunku wykrywania nowotworów realizuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Bieżący tydzień skupił się wokół nowotworów urologicznych, w związku z Europejskim Tygodniem Urologii.
Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Onkologii cały czas wiele osób odkłada badania na później. – Panie są bardziej zdyscyplinowane, a panowie bardziej się boją badań. Cały czas naszym najważniejszym zadaniem jest uświadamianie i zachęcanie do profilaktyki. Nie ustajemy w apelach, jesteśmy cały czas otwarci. Cały czas powtarzam: kropla drąży skałę. O wiele łatwiej było mi wybudować Świętokrzyskie Centrum Onkologii, natomiast zmienić mentalność społeczeństwa, żeby chciała aktywnie brać udział w walce o swoje zdrowie i życie, jest trudniej. Cały czas jest to dla nas ogromne wyzwanie – mówi prof. Stanisław Góźdź.
Najczęstszym nowotworem występującym wśród mężczyzn jest rak prostaty. Choruje na niego rocznie około 700 mieszkańców naszego regionu. – Rak prostaty nie daje objawów, przynajmniej we wczesnym stadium. Jednak to nie zwalnia mężczyzn po 50 roku życia od corocznej kontroli u specjalisty urologa. Najbardziej istotne jest badanie PSA czyli markera nowotworowego oraz badanie per rectum w gabinecie urologa – mówi dr Mateusz Obwarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii ŚCO.
Do wykonywania regularnych badań profilaktycznych nieustannie zachęca Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. – Najlepszą i najtańszą metodą walki z nowotworami jest profilaktyka. Nie chodzi o to, że my straszymy, ale ostrzegamy. Często dajemy za przykład przegląd samochodu, każdy mężczyzna dba o swój samochód, a coroczne badania techniczne są obowiązkowe. Czy nasze zdrowie jest mniej warte niż nasze auto? – podkreśla Janusz Marszycki, prezes organizacji „Gladiator”.
Specjaliści podkreślają, że wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na jego wyleczenie bez okaleczenia pacjenta.