REGION
Zdigitalizują klasztorne księgi
Zabytkowe zbiory biblioteki Klasztoru Benedyktynów na Świętym Krzyżu już niebawem będą dostępne dla wszystkich, a to za sprawą projektu realizowanego przez bibliotekę Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Stworzenie Gabinetu Świętokrzyskiego i udostępnienie w nim zeskanowanych woluminów biblioteki Klasztoru Benedyktynów na Świętym Krzyżu to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć Biblioteki UJK związanych z digitalizacją. – Chcemy dokonać inwentaryzacji tego, co w niej było, a następnie zinwentaryzować to, co się zachowało w Polsce. W dalszej kolejności opracowaniu ulegną zbiory, które znajdują się za granicą – na przykład w Brnie czy Petersburgu. Kolejnym krokiem będzie digitalizacja i udostępnienie w formie cyfrowej około 100 wybranych dzieł – zapowiedział w rozmowie z naszym reporterem dr Henryk Suchojad, dyrektor biblioteki.
Biblioteka uniwersytecka planuje też zdigitalizować w najbliższym czasie archiwum domowe Emila Zegadłowicza, opracować kolekcję druków oprawnych rodziny Morrisey, a także dokończyć cyfryzację katalogu bibliotecznego. Jak podkreślił Henryk Suchojad w rozmowie z naszym radiem, wszystkie te działania mają na celu ułatwienie dostępu do zbiorów nie tylko osobom związanym ze środowiskiem akademickim. – Po przeprowadzce do nowego gmachu dokonaliśmy redefinicji naszej biblioteki i otwieramy się na potrzeby wszystkich, którzy chcą korzystać z naszych zbiorów – powiedział Suchojad.
Na początku XIX wieku Klasztor Benedyktynów na Świętym Krzyżu został zlikwidowany. Sprawiło to, że zgromadzone w nim zbiory biblioteczne uległy rozproszeniu.