Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zatrzęsienie marihuany i amfetaminy. Świętokrzyscy policjanci mają co robić

piątek, 20 sierpnia 2021 15:46 / Autor: Aleksandra Rękas
Zatrzęsienie marihuany i amfetaminy. Świętokrzyscy policjanci mają co robić
Zatrzęsienie marihuany i amfetaminy. Świętokrzyscy policjanci mają co robić
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ponad 1200 przestępstw narkotykowych i przeszło 50 kilogramów środków odurzających – to efekt siedmiomiesięcznej działalności świętokrzyskich policjantów na polu walki z narkomanią. Wśród wszystkich środków, zdecydowana większość to marihuana i amfetamina.

- Wśród naszych działań można wymienić zatrzymywanie handlarzy narkotyków, którzy próbują przemycić do naszego kraju duże ilości zakazanych środków. Nasze interwencje miały miejsce i poza granicami Polski, choćby w Hiszpanii – mówi aspirant Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Ale działania funkcjonariuszy to nie tylko szeroko zakrojone i spektakularne akcje. Bywa, że podczas rutynowej kontroli drogowej wpadają osoby posiadające niewielkie ilości narkotyków.

- Do przestępstw narkotykowych zaliczamy między innymi wprowadzenie do obrotu środków odurzających, posiadanie ich czy udzielanie. W zależności od rodzaju przestępstwa, kara jest inna. Na przykład udzielenie narkotyku osobie nieletniej karane jest bardziej surowo – wyjaśnia policjant.

Wśród częstych przestępstw można wymienić także kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających. Z Europejskiego Raportu Narkotykowego za ubiegły rok wynika, że w Europie najczęściej używanymi narkotykami są kolejno konopie indyjskie, kokaina, MDMA, amfetamina i opioidy. Analiza wskazuje, że coraz istotniejszą rolę w problemie narkotykowym zaczyna odgrywać kokaina.

Ogromnym zagrożeniem stają się również nowe substancje psychoaktywne. Każdego roku w Unii Europejskiej wykrywa się ponad 50 tego typu środków. Substancje te pozyskiwane są z najróżniejszych różnych rodzajów narkotyków i nie są objęte kontrolą na mocy międzynarodowych przepisów antynarkotykowych. To między innymi substancje pobudzające, substancje halucynogenne i dysocjacyjne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO