REGION
Zamienniki leków. Czy powinniśmy się ich bać?
Podczas wizyty w aptece proponowane są nam zamienniki leków przepisanych przez lekarzy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy mają one takie samo działanie i czy są bezpieczne. Okazuje się, że nie powinniśmy się ich bać, wręcz przeciwnie: czasami dzięki zamiennikom możemy zaoszczędzić pieniądze, a nasz organizm na tym nie ucierpi.
W ustawie o refundacji leków, zapisano, że farmaceuta ma obowiązek informowania o możliwości nabycia leku objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie. – W wielu przypadkach pacjenci reagują podejrzliwie i nie chcą kupować zamienników. Inni natomiast domagają się świadomie tańszego odpowiednika, który często jest tańszy niż ten przepisany przez lekarza. Czasami też dochodzi do sytuacji, że nie mamy na stanie leku, który jest wypisany na recepcie i wiemy, że przez dłuższy czas go nie będzie, a pacjent musi przyjmować lek, wtedy decyduje się na kupno zamiennika – informuje farmaceutka z jednej z kieleckich aptek.
Robert Gocał, prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej uspakaja, że pacjenci nie powinni bać się zamienników. – One posiadają taką samą substancję czynną i w takiej samej dawce, a substancja czynna pozyskiwana jest zazwyczaj z tej samej fabryki więc pacjent nie powinien się obawiać. Często zamiennik wiąże się z oszczędnością, dlatego kupujący powinni mieć świadomość wyboru.
- Kolejna kwestia jest taka, że borykamy się obecnie z brakiem dostępności do leków i wówczas pacjenci powinni wybierać zamienniki. Najlepiej aby decyzja dotycząca wyboru medykamentu była jednak konsultowana z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą – informuje Robert Gocał.
– Warto zwrócić uwagę na to, że jeden produkt może mieć kilka zamienników od różnych producentów i jeśli decydujemy się na wybór konkretnego, to kontynuujmy to, a nie zmieniajmy co jakiś czas. Niby substancja i dawka jest ta sama, ale mimo wszystko proces leczenia mógłby zostać zaburzony. Niektóre leki nie mają w ogóle zamienników, dotyczy to głównie tych drogich, innowacyjnych oraz objętych ochroną patentową. Wybierając zamienniki, powinniśmy prosić o porady lekarzy i farmaceutów. Lekarz ma również prawo zaznaczyć na recepcie, żeby został wydany jedynie oryginał – uzupełnia prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Pacjenci mają możliwość wyszukania informacji o tańszych zamiennikach na stronie Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.