REGION
Zaczyna się sezon na grzyby! W których miejscach znajdziemy ich najwięcej?
Lato powoli mija, o czym przypominają nam coraz chłodniejsze wieczory i poranki. Na zbliżającą się jesień nie narzekają jednak miłośnicy grzybów, którzy liczą na obfite zbiory. Swoje dyżury zaczynają też grzyboznawcy ze stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Borowiki, rydze, kanie, maślaki… Skarbów jesieni nie brakuje, a jak mówią leśnicy – wrzesień to najbardziej „grzybny” miesiąc roku. Niestety, jak do tej pory plany grzybiarzy krzyżuje pogoda.
- W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z kompletnym bezgrzybiem. Sytuację na pewno poprawił wczorajszy deszcz, oczekujemy dalszych opadów. Grzybiarze mogą zacierać już ręce i szykować koszyki – mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
Nasz region najbardziej obfituje w borowiki szlachetne, a więc uwielbiane przez Polaków prawdziwki. Nie brakuje też mleczajów jodłowych i rydzów… jeśli wiemy, gdzie szukać!
- Zwykle pojawiają się też maślaki i kurki. Te również należą do bardzo lubianych przez mieszkańców województwa – zauważa Kosin.
Z relacji naszych czytelników wiemy, że nie gardzicie także kaniami, zwłaszcza usmażonymi w panierce. Gdzie znaleźć te przysmaki (niestety bez panierki…)?
- Kanie często rosną na śródleśnych polanach, łąkach, polach przy lasach, zwykle pojawiają się przy roślinności wysokiej. To nie jest typowo leśny grzyb, ale oczywiście i tam go znajdziemy – dodaje leśnik.
Jeśli mamy wątpliwości co do gatunku danego grzyba, możemy skorzystać z porad fachowców Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Prowadzą oni dyżury w dni powszednie, od godziny 7.25 do 14, przy ul. Jagiellońskiej 68. Porady odbywają się też w Busku - Zdroju, Końskich, Opatowie, Ostrowcu - Świętokrzyski, Skarżysku - Kamiennej, Sandomierzu i Starachowicach.