REGION
Zaburzenia odżywiania to poważny problem!
Zaburzenia odżywiania to problem nastolatków, którego nie wolno bagatelizować – alarmuje Katarzyna Satro, psycholog i dietetyk. Lęk, depresja, wykluczenie to tylko nieliczne przyczyny problemów z jedzeniem.
Warto wiedzieć, że zaburzenia odżywania należą do grupy zaburzeń psychicznych, wymagają więc leczenia. Choć mogą wystąpić u osoby w każdym wieku, to najczęściej dotykają nastolatków i kobiet.
- Zaburzeniom odżywania często towarzyszą zaburzenia depresyjne, lękowe i osobowości. Pacjenci, którym doskwierają problemy z jedzeniem są w grupie zwiększonego ryzyka nadużywania i uzależnienia od substancji psychoaktywnych – informuje Katarzyna Satro.
Niestety, zaburzenia odżywiania niosą ze sobą szereg dodatkowych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest anoreksja.
- Osoba cierpiąca na anoreksję dąży do redukcji masy ciała. Jej objawami są między innymi omdlenia, bóle i zawroty głowy, nierzadko pojawia się obniżenie nastroju, drażliwość, objawy myślenia obsesyjne czy zachowań kompulsywnych – wylicza psycholog.
Kolejną dolegliwością, na którą narażone są osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania jest bulimia.
- To żarłoczność lub jadłowstręt. W bulimii pacjent podejmuje wiele działań, by nie przytyć – na przykład prowokuje wymioty po nadmiernym jedzeniu – alarmuje Staro.
Powodów pojawiania się zaburzeń odżywiania może być wiele. To na przykład niska samoocena, brak akceptacji swojego ciała, stres i presja społeczna. A jak im zapobiegać?
- Rozwiązaniem może być psychoterapia. Ważne, by pacjent był nadzorowany przez dietetyka, a w niektórych przypadkach – psychiatrę – kwituje Katarzyna Satro.
Do pierwszych objawów, które powinny nas zaalarmować należy odmowa jedzenia, czy korzystanie z „diet cud”.