REGION
Wojska Obrony Terytorialnej też walczą z koronawirusem
Wojska Obrony Terytorialnej postanowiły uruchomić zdalny punktu pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. W pozostałe działania mające na celu ograniczenie skutków koronawirusa zaangażowało się ponad tysiąc żołnierzy.
Jak informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT, od piątku, 6 marca, żołnierze wspierają działania policji, Straży Granicznej, wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Na tym jednak ich zadania się nie kończą.
Żołnierze posiadający kompetencje w zakresie ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa czy farmacji, zostali oddelegowani do opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz starszymi.
Na chwilę obecną 1171 żołnierzy służb medycznych WOT jest zaangażowanych lub przebywa w sześciogodzinnej gotowości do działań mających na celu ograniczenie skutków koronawirusa. Wśród nich jest 1096 żołnierzy z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Pozostali to ratownicy medyczni oraz pielęgniarze i pielęgniarki. Aktualnie osoby te nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia.
Ponadto od środy, 18 marca, dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Będzie on złożony z żołnierzy Obrony Terytorialnej, mających wykształcenie psychologiczne. Pomoc będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie trzyzmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.