REGION
Wsparcie na edukację przedszkolną i dla osób bez zatrudnienia
8 projektów „przedszkolnych” oraz 1 projekt, dotyczący wspierania osób bez zatrudnienia, które chcą wrócić na rynek pracy. Dziś (28 czerwca) podpisano dziewięć projektów z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Ich łączna kwota dofinansowania to blisko 5,4 mln zł i skorzysta z nich 878 mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
– Te projekty dotyczące przedszkoli są bardzo ważne, ponieważ podnoszą jakość nauczania oraz poszerzają ofertę edukacyjną, dostosowaną do potrzeb i zainteresowań przedszkolaków. Skorzystają z nich i dzieci i nauczyciele, którzy będą mogli się dokształcać. Mamy także projekt skierowany do osób, które chcemy zachęcić do powrotu na rynek pracy – mówiła Renata Janik, marszałek.
Jak dodaje, to już kolejne umowy „przedszkolne”, a ich wartość dofinansowania i zabezpieczonych środków to w sumie 10 milionów złotych.
- Obecnie nasza alokacja wynosi blisko 50 proc., więc cały czas sukcesywnie pracujemy – informuje marszałek.
– Dzięki inwestowaniu w przedszkola i ich ofertę edukacyjną, zapewniamy dzieciom lepsze warunki do nauki, rozwijania swoich zdolności oraz przygotowania się do przyszłych wyzwań. Jest to ważna inwestycja w przyszłość naszych dzieci i społeczeństwa jako całości – dodał Grzegorz Socha, wicemarszałek.
Z 8 projektów „przedszkolnych”, obejmowanych umowami w dniu 28 czerwca br., skorzysta 606 dzieci , 123 rodziców i 49 nauczycieli, czyli łącznie 778 osób.
Projekty będą realizowane w 11 przedszkolach, które funkcjonują w gminach: Chęciny, Łubnice, Miedziana Góra, Skalbmierz oraz w Kielcach. Ich najważniejszym efektem jest rozszerzanie i podnoszenie jakości oferty edukacyjnej świętokrzyskich przedszkoli, przede wszystkim poprzez realizację różnorodnych zajęć dla dzieci, ponadto podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej przedszkoli, a dodatkowo wsparcie dla rodziców. Tematyka zajęć dla dzieci była każdorazowo dopasowywana do potrzeb dzieci oraz konsultowana z rodzicami. Będzie to m. in.: nauka j. angielskiego; zajęcia z elementami robotyki, matematyki i logicznego myślenia, będące wstępem do nauki przedmiotów ścisłych; zajęcia z doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej; zajęcia społeczno – wychowawcze oraz terapeutyczne.
Z kolei, projekt pn. „RAP – Rozwój, aktywizacja, praca mieszkańców gminy Kielce nieuczestniczących w rynku pracy” jest skierowany do 100 bezrobotnych oraz biernych zawodowo mieszkanek i mieszkańców Kielc, w tej grupie przewidziano m. in. udział 20 osób z niepełnosprawnościami oraz 30 uchodźców wojennych z Ukrainy. Przedsięwzięcie, dofinansowane kwotą blisko 1,9 mln zł, będzie realizowane od 1 lipca 2024 r. do 30 listopada 2025 r. przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, w partnerstwie z Chorągwią Kielecką Związku Harcerstwa Polskiego oraz kielecką spółką Konsorcjum Naukowo – Edukacyjne S.A.
Celem jest powrót uczestników projektu na rynek pracy, przy jednoczesnym wzmocnieniu ich aktywności społecznej. Projekt będzie realizowany w ramach Klubu Integracji Społecznej, który prowadzi kielecki MOPR.
Uczestnicy projektu uzyskają kompleksowe wsparcie, obejmujące m. in.: indywidualną diagnozę potrzeb, predyspozycji i potencjału rozwojowego danej osoby; pomoc w rozwinięciu kompetencji społecznych, niezbędnych na rynku pracy; pomoc w powrocie na rynek pracy, w tym konsultacje z doradcą zawodowym, szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy, wsparcie trenera pracy, warsztaty z przedsiębiorczości, wyjazdy na targi pracy oraz targi ekonomii społecznej oraz edukacyjne wizyty w zakładach pracy.
Ponadto dla 45 osób przewidziano trzymiesięczne staże zawodowe w kieleckich firmach i instytucjach.