Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze łatwiejsze i szybsze w realizacji

poniedziałek, 11 maja 2020 14:20 / Autor: Magdalena Nowak
Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze łatwiejsze i szybsze w realizacji
Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze łatwiejsze i szybsze w realizacji
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Osoby, które będą chciały skorzystać z rządowego programu Czyste Powietrze zrobią to w łatwiejszy niż do tej pory sposób. Wnioski mają być prostsze, a wypłaty szybsze. Do tej pory mieszkańcy regionu świętokrzyskiego złożyli ponad 8 200 wniosków i otrzymali ponad 130 milionów złotych dotacji z programu.

 Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. 

Działania te nie tylko pomagają ochronić środowisko, ale i zwiększyć domowy budżet dzięki oszczędnościom finansowym. Teraz złożenie wniosku i jego rozpatrzenie będzie prostsze i szybsze.

– W województwie świętokrzyskim nie ma miejscowości, w której mieszkańcy nie skorzystaliby z programu Czyste Powietrze.  Staramy się też jak najszybciej wypłacać wsparcie beneficjentom. Docelowo chcemy osiągnąć jeszcze większy efekt ekologiczny i ilościowy. Dzięki inicjatywie ministra klimatu Michała Kurtyki, uprościliśmy program i przyśpieszyliśmy. Nowa wersja jest niezwykle korzystna dla osób, które zrealizowały inwestycje, ale nie złożyły wniosku do programu. W tej chwili możemy cofnąć się pół roku wstecz i osoby, które dokonały wymiany będą mogły skorzystać z dofinansowania – mówi Ryszard Gliwiński,  prezes WFOŚiGW.

– Zmian jest jednak więcej. W tej chwili okres rozpatrywania wniosków to 90 dni roboczych; skróci się on do 30 dni kalendarzowych. Kolejna zmiana to uproszczenie wniosku, który do tej pory miał 17 stron, teraz będzie miał 9. Następna dotyczy zaświadczeń przedstawianych do Wojewódzkiego Funduszu - teraz będziemy się opierać na krótkim oświadczeniu beneficjenta. Dodatkowo program Mój Prąd będzie zintegrowany z programem Czyste Powietrze, zatem w ramach jednego wniosku  załatwimy dwie sprawy – dodaje Gliwiński.

Jak podkreśla wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, za czasów rządów PO i PSL mocno przekroczyliśmy normy zanieczyszczenia powietrza . – Rząd PiS nie szczędzi środków i działań na środowisko naturalne, bo jak szacuje ministerstwo zdrowia, 40 tysięcy osób rocznie umiera z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Kwota, o którą teraz będzie się można starać to 20 tysięcy złotych. Jeśli ktoś ma bardziej efektywny system, czyli np. pompę ciepła, będzie mógł się starać o 25 tysięcy złotych, a domy posiadające ogniwa fotowoltaiczne - do 30 tysięcy złotych. Należy też podkreślić, że województwo świętokrzyskie przoduje w liczbie rozpatrywanych wniosków na tle ogólnopolskim  – dodaje wiceminister Krupka.

Jak przypomniała poseł Agata Wojtyszek, premier Mateusz Morawiecki w swoim expose wspomniał, że jedną z najważniejszych rzeczy o jaką powalczy, będzie  czyste powietrze. – Bardzo się cieszę, że to o co prosili nasi beneficjenci, z którymi się spotykałam zostało spełnione. Proszono wtedy o skrócenie czasu rozpatrzenia wniosku, a także o skrócenie jego formy. Nasz Wojewódzki Fundusz jako jeden z pierwszych zorganizował wiele punktów w gminach, np. w Stachowicach czy Kunowie, dzięki temu mieszkańcy regionu nie muszą przyjeżdżać do Kielc żeby złożyć wniosek. Teraz program poszerza współpracę, ponieważ jednostka samorządu terytorialnego może przygotować  swoją własną wersję, którą będzie można łączyć z działaniami wojewódzkimi. Gmina będzie też mogła wspierać najuboższych, otrzymają oni wyższe dofinansowanie  – dodała poseł Wojtyszek.

Poseł  Andrzej Kryj podkreślił, że WFOŚiGW bardzo mocno stawia na kontakt z mieszkańcami regionu, co w efekcie przynosi doskonałe rezultaty. – W wielu powiatach funkcjonują punkty informacyjno-konsultacyjne, które ułatwiają złożenie wniosków beneficjentom. Skróciło to znacznie czas aplikowania o środki, uprościło tę drogę i osoby mające problemy mogą szybko je rozwiązać. Chciałbym zaapelować do wszystkich, którzy nie złożyli jeszcze wniosków, aby to zrobili. To oczywiście służy osobie, która wykona inwestycję, ale też nam wszystkim, mieszkańcom województwa – dodał poseł Kryj.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że zmiany które dotyczą rządowego programu sprawią, iż program będzie jeszcze bardzo dostępny dla beneficjentów. – Można je zawrzeć w trzech "B" - bardziej dostępny, bardziej powszechni i bardziej skuteczny. Mam nadzieję, że to znajdzie uznanie wśród osób, które zechcą z niego skorzystać. W tym trudnym okresie walki z koronawirusem to ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza dla firm z branży budowlanej, gazowniczej czy termomodernizacyjnej. To dla nich szansa, aby utrzymać miejsce pracy i wspomóc działalność swoich firm – dodał senator Słoń.

Wnioski na uproszczonych zasadach będzie można składać od 15 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO