REGION
Wizyta u dentysty droższa przez koronawirusa
W czasie pandemii wizyta u stomatologa może nas kosztować nawet dwa razy więcej. Jest to spowodowane dodatkowymi zabezpieczeniami, które mają chronić lekarza oraz pacjentów przed zakażeniem koronawirusem, chodzi o odpowiedni strój, maski oraz środki do dezynfekcji. Niektóre gabinety te koszty biorą jednak na siebie, dlatego przed prywatną wizytą u specjalisty warto zapytać o to, ile będzie kosztowała usługa.
Wzrost kosztu wizyty u dentysty waha się od 50 do 150 złotych. Stomatolodzy tłumaczą go koniecznością dopłaty za obowiązkowe środki ochrony osobistej dla pacjentów.
– Pieniądze te przeznaczmy na zakup m.in. kombinezonów, maseczek, gogli oraz środków do dezynfekcji dla personelu oraz pacjentów. Takie są zalecenia ministerstwa zdrowia, a niestety, tych kosztów nikt nam nie refunduje. Poza tym w ostatnim czasie mocno wzrosły ceny wspomnianych artykułów więc my też musimy podnieść cenę usługi, która jest droższa od 50 do 150 złotych – tłumaczy właścicielka jednego z kieleckich gabinetów stomatologicznych. – Oczywiście gdy wszystko wróci do normy, opłata zostanie zniesiona – dodaje.
Jak się jednak okazuje, nie wszystkie gabinety obarczają klientów dodatkowymi kosztami. – Zachowujemy wszelkie względy bezpieczeństwa, jednak nie podnieśliśmy w związku z tym cen usług. Jesteśmy jednym z nielicznych gabinetów w Kielcach, który został przy starych cenach. Pracujemy oczywiście w odpowiednich strojach, po każdym pacjencie jest robiona dokładna sterylizacja. Wydłuża się więc czas obsługi ze średnio 45 minut do 1,5 godziny. Pacjenci są też umawiany w większych odstępach czasu, tak aby nie spotykali się na korytarzach i nie mijali się – mówi Justyna Mysiór, z gabinetu Luxdent w Kielcach. – Pacjenci przed wejściem do gabinetu mają także mierzoną temperaturę oraz wypełniają ankietę epidemiologiczną – dodaje.
W innych miastach ceny usług stomatologicznych w czasie pandemii wzrosły nawet trzykrotnie. Pacjenci nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, czego dowodem są ich negatywne komentarze na portalach społecznościowych i forach internetowych. Problem zauważa również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, które zwróciło się do ministra zdrowia z prośbą o pomoc w zaopatrywaniu działających klinik w środki ochrony.