REGION
WFOŚiGW startuje z nowym naborem. Można pozbyć się piecyka gazowego
Dzisiaj (4 lipca) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął się kolejny nabór w programie skierowanym do mieszkańców osiedli. W jego ramach można zlikwidować piecyk gazowy, a w zamian - zamontować indywidualny węzeł ciepłowniczy.
Program służyć ma przede wszystkim poprawieniu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, a także zmniejszać niską emisję.
- Do tej pory przeznaczyliśmy na przedsięwzięcie trzy miliony złotych. W tym roku, kwota dofinansowania sięga dwóch milionów – wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.
Jak podkreśla, każdy kto zdecyduje się zlikwidować piecyk w ramach programu, zostaje podpięty do miejskiej sieci ciepłowniczej. Znacznie zwiększa to komfort korzystania z wody, a także bezpieczeństwo w mieszkaniach.
- Zachęcamy do korzystania z pożyczek z możliwością umorzenia do dwudziestu procent. Oprocentowanie wynosi nie mniej niż trzy procent, a pożyczkę można spłacać nawet dwadzieścia lat – informuje Gliwiński.
Poseł Anna Krupka zauważa, że program wspiera rozwiązania ekologiczne.
- Pierwsza edycja projektu odniosła duży sukces. Dzisiaj kontynuujemy to, co okazało się skutecznie i przeznaczamy kolejne dwa miliony złotych na montaż nowej instalacji ciepłowniczej – mówi.
Poseł Agata Wojtyszek przypomina, że do tej pory beneficjanci korzystali już z wielu programów wsparcia.
- Mowa na przykład o programie „Czyste powietrze”. Teraz zachęcamy także spółdzielnie, by dbając o swoich lokatorów, korzystały ze środków funduszu – stwierdza.
Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że korzystanie z nowoczesnych rozwiązań ratuje życie.
- Wielokrotnie docierają do nas informacje o zatruciach spowodowanych źle funkcjonującymi piecykami. Wspieranie bezpiecznych rozwiązań jest największą zaletą programu – zaznacza.
Program funkcjonuje już od 2019 roku, od tej pory udało się przeprowadzić kilkaset modernizacji. Likwidacja piecyków gazowych odbywa się we współpracy z MPEC w Kielcach oraz PGE.