Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

WFOŚ liderem w realizacji programu "Czyste powietrze". Podpisał już 10 tysięcy umów

wtorek, 13 października 2020 13:53 / Autor: Beata Kwieczko
WFOŚ liderem w realizacji programu "Czyste powietrze". Podpisał już 10 tysięcy umów
WFOŚ liderem w realizacji programu "Czyste powietrze". Podpisał już 10 tysięcy umów
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisał już dziesięć tysięcy umów na realizację programu "Czyste powietrze". Województwo świętokrzyskie zajmuje tym samym pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby zawartych umów.

Program "Czyste powietrze" jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach od dwóch lat. W maju tego roku został zmodyfikowany, dzięki czemu zwiększyła się jego dostępność i szybkość rozpatrywania wniosków.

– Dotychczas przyjęliśmy 10146 wniosków, które dzięki naszym pracownikom zostały rozpatrzone w stu procentach. Do tej pory wszyscy beneficjenci programu otrzymali ponad 74 miliony złotych – informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i dodaje, że średni czas rozpatrywania wniosku wynosi pięć dni.

Dziesięciotysięczną umowę podpisała Zuzanna Suliga z Włoszczowy, w której domu zostanie zainstalowana nowa pompa ciepła.

– Piec, który mamy miał już 14 lat nie spełniał żadnych wymogów unijnych. Postawiliśmy na pompę ciepła, bo dzięki niej będzie czystsze powietrze, a utrzymanie kotłowni - tańsze niż ogrzewanie tradycyjne – tłumaczy Dariusz Suliga, ojciec beneficjentki.

W podpisaniu umowy uczestniczyli posłowie PiS Agata Wojtyszek i Bartłomiej Dorywalski, senator Krzysztof Słoń, a także przedstawiciel Ministerstwa Klimatu, Szymon Tumielewicz i członek Rady Nadzorczej WFOŚ w Kielcach, Hubert Żądło.

– Program czyste powietrze jest bardzo ważny, bo chroni nasze otoczenie i pozwala oddać powietrze, wodę i lasy w dobrym stanie przyszłym pokoleniom. Zakłada on nie tylko troskę o powietrze, ale również wspiera gospodarstwa domowe – powiedziała Agata Wojtyszek.

– Program ten zmienił spojrzenie na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Dzięki niemu tak naprawdę wszyscy staliśmy się jedną biało-czerwoną drużyna, która walczy ze smogiem. Każdy obywatel może wymienić piec i termomodernizować swój dom – dodał Bartłomiej Dorywalski.

Z kolei senator Krzysztof Słoń podkreślił, że udział w program jest wyrazem odpowiedzialności społecznej.

– To jest też odpowiedzialność za nasze województwo, bo przewiduję, że w najbliższym czasie turyści będą wybierać te "bardziej zielone" rejony naszego kraju. W tej chwili wiele gmin posiada monitoringi czystego powietrza. To jest wyraz odpowiedzialności za rozwój gospodarczy i rozwój naszej przedsiębiorczości, bo od nas zależy to, co się dziej w skali makro – zauważył.

Z programem "Czyste powietrze" od ponad roku współpracuje gmina Bałtów. – Chciałem zachęcić wszystkich samorządowców z terenu województwa, aby włączyli się w ten program i utworzyli w swoich gminach punkty przyjmowania wniosków dotyczących "Czystego powietrza". Poprzez takie działanie przybliżamy wspomniany program poszczególnym mieszkańcom. Bo wszyscy musimy dbać o nasze środowisko  – stwierdził Hubert Żądło.

– Walka o czyste powietrze w Polsce jest jednym z cywilizacyjnych wyzwań w naszym kraju. To proces, który będzie trwał długo, ale dołożymy wszelkich starań, żeby poprawić jakość powietrza – zapewnił Szymon Tumielewicz.

W ramach programu "Czyste powietrze" można ubiegać sie o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej, docieplenie stropów i fotowoltaikę. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 7 tysięcy złotych, a maksymalna 53 tysiące złotych i uzależniona jest od dochodów danego gospodarstwa domowego. Program będzie realizowany do 2029 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO