REGION
Ważne zmiany w badaniach dla kobiet. Są bardziej dostępne
Od listopada poszerzona została grupa wiekowa kobiet, która może bezpłatnie i bez skierowania wykonywać badania profilaktyczne. Mowa o mammografii i cytologii.
Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, w przypadku mammografii o pięć lat obniżono dolną granicę wieku i o pięć lat podwyższono górną.
- Program profilaktyki raka piersi, a więc przesiewowa mammografia, adresowany jest do kobiet w wieku 45 - 74 lat, wcześniej było to 50-69 lat. Z kolei w przypadku cytologii granicę przesunięto o pięć lat w górę, a więc obecnie adresowany jest on do kobiet w wieku 25 – 64 lat – wylicza Szczepanek.
Przypomnijmy, że mammografię w programie profilaktyki raka piersi wykonuje się: co 24 miesiące u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) oraz co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu.
Z kolei cytologię w programie profilaktyki raka szyjki macicy wykonuje się kobiet, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat lub są obciążone czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.