REGION
Rolnicy się ucieszą. Od 15 lipca rusza nabór wniosków na dofinansowanie regeneracji gleby
– Około 60 procent gleb na terenie naszego województwa jest w mniejszym lub większym stopniu zakwaszonych – alarmuje Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach. Sposobem na rozwiązanie problemu może być „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”, do którego nabór ruszy już 15 lipca.
Najgorsza sytuacja jest w powiatach: koneckim, starachowickim i kieleckim, gdzie zakwaszonych jest od 90 do 70 procent gleb. Skutecznym sposobem na ten problem jest wapnowanie, rekomendowane przez specjalistów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczyna więc od 15 lipca nabór wniosków do specjalnego programu, w którym rolnicy mogą otrzymać nawet 300 złotych dofinansowania do tony środka odkwaszającego. – To bardzo prosty zabieg. Poprawia on strukturę gleby i optymalizuje jej odczyn. Dzięki wapnowaniu nie trzeba stosować dużej ilości nawozu i zmniejsza się liczbę pasożytów oraz grzybów – tłumaczy Katarzyna Sowa-Cichecka.
Najwyższe wsparcie dotyczy rolników posiadających gospodarstwa nie przekraczające 25 hektarów. Dla większych, do 50 hektarów, dofinansowanie wyniesie 200 złotych, zaś dla nie przekraczających 75 hektarów – 100 złotych. – Wniosek jest niezwykle prosty. Trzeba dołączyć trzy załączniki. Pierwszy z nich stanowi zalecana dawka wapna, wystawiana na podstawie aktualnych wyników badań i jest ona przygotowywana przez Okręgową Stację Rolniczo-Chemiczną. Na drugi składa się oryginalna faktura z zakupu wapna, a na trzeci dokument uprawniający do skorzystania z pomocy de minimis – dodaje dyrektor.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, docenia współpracę w zakresie programu ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Ministra Środowiska. – Dzięki temu możemy ogłosić nabór do tego programu. To wyczekiwane przez rolników działanie – zauważa wojewoda. O roli programu mówili także parlamentarzyści. – Obserwujemy u nas ogromne rozdrobnienie gospodarstw rolnych, więc ważne jest uświadamianie właścicieli w kwestii dbania o glebę. Cieszę się, że działania informacyjne i pomocowe przyczyniają się do tego – mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Maria Zuba, posłanka PiS podkreśla, że sama wysokość dofinansowania jest znacząca.
Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, celem programu jest objęcie wapnowaniem minimum 250 tysięcy hektarów.