REGION
W Zochcinku będzie "Pszczeli świat". Powiat opatowski otrzymał dofinansowanie
W Zochcinku w powiecie opatowskim powstanie ośrodek edukacyjny "Pszczeli świat". Skorzystają z niego uczniowie szkół średnich oraz seniorzy zamieszkujący tamtejszy Dom Pomocy Społecznej.
Ośrodek powstanie dzięki dofinansowaniu, jakie powiat opatowski otrzymał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na ten cel przeznaczone zostało 200 tysięcy złotych.
– Od kilku lat próbowaliśmy zrealizować taką inwestycję, ale nam się nie udawało. Starostwo Powiatowe w Opatowie złożyło bardzo dobry wniosek i tak naprawdę skorzysta z tego nie tylko region opatowski, ale całe województwo – mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Celem inwestycji jest zwrócenie uwagi na rolę pszczół w środowisku, wzrost świadomości przyrodniczej oraz aktywizacja społeczności lokalnych w celu stwarzania środowiska przyjaznego tym owadom.
– Cieszymy się, że możemy być pionierami w tak ważnej inicjatywie. W jej ramach powstanie wioska pszczelarska, domek pszczelarza, ule i apiterapia. Dzięki temu uczniowie szkół średnich, w których mamy również klasy rolnicze, będą mogli się edukować w zakresie hodowli pszczół, a z oferty skorzystają również pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku – informuje Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski.
– O roli pszczół we współczesnym świecie mówi się coraz częściej. Myślę, że budzenia takiej świadomości w społeczeństwie jest niezwykle istotne. Polskie pszczelarstwo to na pewno działalnie prośrodowiskowe, w bardzo wielu aspektach wspomagające ochronę środowiska naturalnego człowieka, ale także całej przyrody ożywionej. Myślę, że takie działania to przyszłość najbliższych lat i życzę, żeby za starostwem w Opatowie poszły inne samorządy – stwierdził senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.
W podpisaniu umowy uczestniczyli także wiceminister sportu, Anna Krupka oraz poseł Andrzej Kryj.
– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska dba o środowisko w sposób wszechstronny i różnorodny. To jest wyraz troski o środowisko naturalne i inwestycja w edukację naszego najmłodszego pokolenia – powiedziała Anna Krupka.
– Gratuluję władzom powiatu, że jako pierwsi w województwie świętokrzyskim podjęli to wyzwanie. To będzie świetne miejsce edukacyjne i dobra forma terapii dla osób, które znajdują się w tamtejszym Domu Pomocy Społecznej – dodał poseł Kryj.
W ramach inwestycji powstanie altana "Dom Pszczelarza", dwa domki do apiterapii, zakupionych zostanie 27 uli z pszczołami, narzędzia, rośliny miododajne oraz tablice edukacyjne. Zadanie ma być zrealizowane do końca listopada 2020 roku. Edukacja obejmie około dwóch tysięcy osób.