REGION
W trosce o seniorów. Bony i konsultacje społeczne
W naszym województwie startują konsultacje społeczne związane z bonem senioralnym. Rozwiązanie ma pomóc najstarszym mieszkańcom i ich rodzinom, a Świętokrzyskie jako pierwszy region w Polsce rozpoczyna dyskusje w tej sprawie.
Rozmowy z seniorami i ich przedstawicielami związane są z projektem ustawy o bonie senioralnym. Jak podkreśla minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, województwo świętokrzyskie jest jednym z najszybciej starzejących się w Polsce.
– Na sto osób, w wieku od 15 do 64. roku życia, przypada 35 seniorów. Średnia krajowa to 30. Wyzwanie związane z polityką senioralną jest więc olbrzymie. Celem ustawy o bonie senioralnym jest wsparcie aktywnej zawodowo rodziny, w opiece nad osobą starszą – mówi Okła-Drewnowicz.
Jak dodała, bon senioralny realizowany będzie w postaci pieniędzy dla gmin, które zakupią usługi opiekuńcze dla seniorów.
– W pierwszej kolejności, musimy zbudować rynek usług. Chcemy docierać do samorządów gminnych, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej. Przed nami 32 spotkania – w dużych miastach wojewódzkich i wsiach. W pracach, w radzie do spraw polityki senioralnej przy ministrze, uczestniczy reprezentantka naszego regionu, doktor Renata Miszczuk. W województwie świętokrzyskim mamy także pełnomocnika do spraw polityki senioralnej – została nią doktor Karolina Jarosz – informowała minister.
Jak powiedziała dr Karolina Jarosz, ważne jest wprowadzenie różnych narzędzi, które ułatwią seniorom funkcjonowanie na rynku, ale i w życiu osobistym.
– W tej kwestii, dużą rolę odegrać mogą podmioty ekonomii społecznej. Postaram się jak najlepiej wykorzystać zasoby, które już mamy. Nie brakuje bowiem aktywnych seniorów – zaznaczyła.
Dzisiaj (21 października) odbyły się także konsultacje społeczne w sprawie bonu senioralnego.