Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Tokarni będą kolejne wytopki ołowiu

poniedziałek, 16 sierpnia 2021 14:11 / Autor: Beata Kwieczko
W Tokarni będą kolejne wytopki ołowiu
W Tokarni będą kolejne wytopki ołowiu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędą się 29. Wytopki Ołowiu. To najstarsza impreza plenerowa organizowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej, która nawiązuje do tradycji górnictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich.

"Niedzielne spotkanie z dawną metalurgią. XXIX Wytopki Ołowiu" odbędą się 22 sierpnia i rozpoczną się o godzinie 12.

– W programie znajdzie się między innymi wytop ołowiu w kamiennym piecu, zrekonstruowanym według przekazów historycznych z komentarzem naukowym doktora Ireneusza Suligi i bicie pamiątkowych denarów na "piecowisku" – mówi Filip Kryczka z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Ponadto podczas imprezy Grażyna Czerwińska opowie o dziegciu i jego zastosowaniu na dawnej wsi oraz zrealizuje pokaz jego pozyskiwania metodą "garnek na garnku".

– Będziemy mogli zobaczyć też proces elektrolitycznego otrzymywania miedzi historyczną metodą Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, a grupa Moccus i Dariusz Wójcik zaprezentują pokaz kucia żelaza dymarskiego i prac kowalskich na stanowisku wędrownego kowala – wylicza Filip Kryczka.

Uczestnicy będą mogli odwiedzić stoisko promocyjne Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, gdzie odbędzie się pokaz dawnych technik kowalskich, wytwarzania gwoździ i galanterii żelaznej oraz przekuwania kos. Zainteresowani zobaczą także proces odlewania z formy ołowianych kul i żołnierzyków oraz wezmą udział w prezentacji grupy GRH "Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego" z umundurowaniem i replikami strojów z XIX wieku. Nie zabraknie też okolicznościowych wystrzałów z armaty czarnoprochowej.

– Odwiedzi nas również Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura z prezentacją starożytnego procesu wytopu żelaza w dymarce oraz Osada Neolityczna w Kopcu koło Iwanisk i Grzegorz Kończyk z autorską prezentacją pt. "Pokaz wytopu miedzi, starożytnymi metodami z epoki brązu. Eksperymenty z pierwotną metalurgią miedzi" – informuje Filip Kryczka.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz regionalnych smakołyków i rękodzieła. Z Kielc do Parku Etnograficznego można dojechać autobusami linii T. Impreza potrwa do godziny 16.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO