REGION
Pacjenci z całej Polski przyjeżdżają do szpitala na Czarnowie, by chirurgicznie pozbyć się zbędnych kilogramów
Wzrasta liczba operacji bariatrycznych, czyli likwidujących otyłość, wykonywanych w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Profesor Stanisław Głuszek – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej przyznaje, że na chirurgiczne leczenie otyłości w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym decydują się pacjenci z całej Polski. Od początku roku wykonano ich około 70, ponad 30 procent zainteresowanych przyjechało na zabieg spoza naszego województwa. – Te operacje cieszą się ostatnio sporym powodzeniem, co wynika z potrzeb pacjentów, bo w Polsce mamy duży odsetek osób z otyłością. Mogą z nich skorzystać wszyscy, u których wskaźnik BMI wynosi ponad 35 oraz mają przynajmniej jeden czynnik tzw. "zespołu metabolicznego" np. nadciśnienie, leczoną cukrzycę bądź hiperglikemię oraz ci, u których wskaźnik wynosi ponad 40 BMI. Po operacji oczekujemy, że wyjściowa masa ciała zmniejszy się o 50 procent. W gronie naszych pacjentów są osoby, które po zabiegu, przy przestrzeganiu ustalonych reguł dietetycznych, schudły nawet sto kilogramów – mówi profesor Głuszek. – Ośrodków leczenia chirurgicznego bariatrii w Polsce nie jest dużo, do tego dochodzą kolejki, dlatego pacjenci z całej Polski wybierają właśnie naszą klinikę – dodaje.
Pacjenci, którzy w Szpitalu Zespolonym przeszli operację bariatryczną i stracili dużo masy ciała, mogą po odpowiednim czasie, przejść w klinice zabieg redukcji fałdów skórno-tłuszczowych.