REGION
W ŚCO szkolą na europejskim poziomie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii od ponad 20 lat wykorzystuje najskuteczniejszą metodę wszczepienia protezy głosowej u pacjentów po całkowitym usunięciu krtani. Ta forma nie jest standardowo wykorzystywana we wszystkich klinikach laryngologicznych w Polsce. Świętokrzyska lecznica prowadzi w tym zakresie również szkolenia dla lekarzy z całego kraju, jedno z nich odbyło się w minionym tygodniu.
Jak podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, ratowanie życia pacjenta wiąże się niejednokrotnie z usunięciem narządu. – Gdy mamy do czynienia z rakiem krtani, chorzy odczuwają poważny dyskomfort, mają utrudniony kontakt z otoczeniem, dlatego od wielu lat implantujemy protezę głosową, dzięki której pacjent może się porozumiewać. Mamy duże doświadczenie w tej kwestii, ponieważ dr Sławomir Okła jest osobą, która wszczepiła najwięcej protez w Polsce, ale jest też specjalistą liczącym się w Europie. Chcemy się tym doświadczeniem dzielić, bo ta wiedza nie zawsze jest dostępna w książkach – mów prof. Stanisław Góźdź.
– W ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą rehabilitacji, ona pozwala ponad 90 procentom pacjentów po całkowitym usunięciu krtani odzyskać głos. Stąd gościmy w naszej klinice lekarzy laryngologów z całego kraju i pokazujemy nasze doświadczenia na temat rehabilitacji głosu. Prowadzimy transmisje na żywo z sali operacyjnej, gdzie wykonywany jest zabieg całkowitego usunięcia krtani i wszczepienia protezy głosowej. Mamy największe doświadczenie w Polsce w tej dziedzinie i jedną z większych grup pacjentów w Europie. Od 2001 roku taką protezę głowową wszczepiliśmy u ponad 850 pacjentów – mówi dr n.med. Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO.
Jednym z lekarzy, którzy wzięli udział w szkoleniu była dr Teresa Wójcik ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. – W naszym bydgoskim ośrodku również wykonujemy takie zabiegi, jednak w zdecydowanie mniejszej liczbie. Najistotniejsza kwestia, o której dowiedziałam się podczas szkolenia, to zapewne to, że protezę należy wymieniać częściej niż to robiliśmy w naszym szpitalu. Ośrodek kielecki ma bardzo dobre doświadczenia po wymianie protezy regularnie co trzy miesiące. Wtedy można uniknąć powikłań – powiedziała dr Teresa Wójcik.
W szkoleniu wzięli udział specjaliści z 13 ośrodków klinicznych w Polsce.