REGION
W ŚCO powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstanie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie pomagać lekarzom prowadzącym badania nad nowymi lekami i terapiami. To również ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych na szybszy dostęp do nowoczesnego leczenia.
ŚCO znalazło się w gronie siedmiu placówek medycznych rekomendowanych przez Agencję Badań Medycznych do dofinasowania w ramach konkursu na tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych.
– Centrum Wsparcia Badań Klinicznych to najnowsze leki, najnowsze terapie i ogromna szansa dla pacjentów. Często są to terapie, nierefundowane w Polsce. Te badania są bardzo bezpieczne dla pacjenta, każda osoba która bierze w nich udział jest bardzo często diagnozowana i kontrolowana, częściej niż przy standardowych terapiach. Jeśli badania się kończą to pacjent nie zostaje bez pomocy, tylko przyjmuje lek tak długo jak u niego jest skuteczny lub do momentu wyleczenia – mówi Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Gdy po zakończeniu terapii dojdzie do nawrotu choroby, pacjent może do nas wrócić, dlatego nie ma się czego bać – dodaje rzecznik.
Na zorganizowanie ośrodka, prace związane z adaptacją i wyposażeniem pomieszczeń oraz bieżącym funkcjonowaniem Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych ŚCO otrzyma blisko 7 mln zł.
Pierwsze prace inwestycyjne w ramach tego dofinansowania mają się rozpocząć w 2022 roku. Zostaną przygotowane m.in. pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych, pokoje do telekonferencji i spotkań ze sponsorami oraz monitorami badań. Realnie pacjenci będą mogli skorzystać z nowych badań klinicznych w ramach CWBK w 2023 roku.
Obecnie ŚCO prowadzi kilkanaście badań klinicznych, dotyczących: raka jamy ustnej, nowotworów hematologicznych, raka piersi, raka jajnika, raka macicy, raka gruczołu krokowego oraz raka rdzeniastego tarczycy. Uczestnikami badania klinicznego mogą być pacjenci, dla których wyczerpano już wszystkie dostępne opcje leczenia. Drugą grupę stanowią pacjenci nowo zdiagnozowani, którym badacze wspomagani przez OnkoCWBK będą mogli zaoferować nowe, dużo skuteczniejsze metody leczenia, ale ze względu na koszt dopuszczone przez płatnika (NFZ) dopiero w kolejnym etapie leczenia lub w ogóle nie refundowane w Polsce.