REGION
A leków jak nie było, tak nie ma! Czy kryzys zostanie w końcu zażegnany?
Farmaceuci wciąż odsyłają z kwitkiem pacjentów oczekujących na leki, których brakuje od kilku miesięcy. W trudnej sytuacji są nadal osoby z chorobami tarczycy, płuc, cukrzycą czy nadciśnieniem. Na oficjalnej liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia wciąż jest ponad trzysta brakujących medykamentów.
W najgorszej sytuacji są mieszkańcy małych miejscowości, gdzie jest tylko jedna apteka. – W dużych miastach pacjenci przynajmniej mogą szukać. Mogą też zadzwonić na infolinię i zapytać, w której z aptek jest pożądany lek i do niej się udać – informuje farmaceuta z jednej z kieleckich aptek. – Nie tylko pacjenci polują na medykamenty, polujemy też my, aptekarze. Mam listę leków, których brakuje i praktycznie codziennie sprawdzam w hurtowniach ich dostępność – dodaje.
Bardzo często apteki dostają jedynie niewielką liczbę opakowań danego specyfiku, tyle ile wynika z przydziału narzuconego przez hurtownię. Do leków, których najczęściej brakuje w aptekach należą insuliny, leki przeciwzakrzepowe oraz stosowane przy leczeniu nadciśnienia.
– Są to w większości preparaty niezbędne, bez których istnieje realne zagrożenie życia i zdrowia pacjenta. Jednocześnie dosyć drogie, ale w Polsce wiele tego typu leków objętych jest refundacją, dlatego mają o wiele niższe ceny, niż w innych krajach Europy. Hurtownie mogą zatem zarobić na tych samych preparatach wielokrotnie więcej niż w Polsce. Mówi się też o tym, że w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej leki są gromadzone właśnie na terenie tego kraju, ponieważ Brytyjczycy boją się, iż po wyjściu ze Wspólnoty może być problem z dostępnością niektórych medykamentów. Trudno więc spekulować, kiedy kryzys zostanie zażegnany – tłumaczy Robert Gocał, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Ta sytuacja ma jeszcze kilka innych przyczyn. Bardzo ważna okazała się ustawa refundacyjna, która wymusiła na firmach farmaceutycznych obniżki cen. Jej efektem było między innymi zmniejszenie produkcji oraz nielegalny wywóz medykamentów za granicę. Oprócz tego w ostatnim czasie zostało zamkniętych wiele chińskich fabryk produkujących składniki do leków, a wśród tych sprzedawanych w Polsce nawet 80 procent może mieć substancje czynne z Chin.
Informacje na temat dostępności medykamentów można otrzymać dzwoniąc na infolinię pod numer 800190590. Działa ona od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18.