Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uzdrowisko Busko-Zdrój przebada pod kątem cukrzycy typu drugiego. Jak skorzystać z programu?

poniedziałek, 10 sierpnia 2020 15:42 / Autor: Magdalena Nowak
Uzdrowisko Busko-Zdrój przebada pod kątem cukrzycy typu drugiego. Jak skorzystać z programu?
Uzdrowisko Busko-Zdrój przebada pod kątem cukrzycy typu drugiego. Jak skorzystać z programu?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Uzdrowisko Busku-Zdrój ruszyły z programem zapobiegania i wczesnego  wykrywania cukrzycy typu drugiego.  Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia jest identyfikacja grupy za pomocą ankiet adresowanych do mieszkańców regionu.

Głównym celem programu jest ochrona zdrowia oraz poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości poprzez przeprowadzenie interwencji edukacyjno-zdrowotnej  osób w wieku 45-64 lata.

– Chcemy przebadać  blisko 250 tysięcy mieszkańców województwa. Rozpoczniemy od przeprowadzania ankiet zdrowotnych, z ponad 250 tysięcy wybierzemy 50 tysięcy osób, u których ryzyko zachorowania na cukrzycę jest wysokie. Zostaną one poddane badaniom, a ostatecznie wybierzemy 25 tysięcy tych, których będziemy chronić przed chorobą – mówi Wojciech Lubawski, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.

– Ta grupa będzie mogła skorzystać z konsultacji dietetycznych, w trakcie których zostanie przeprowadzone badanie masy i składu ciała na specjalnym analizatorze. Uczestnicy będą mogli liczyć również na konsultacje indywidualne ze specjalistą aktywności fizycznej – dodaje prezes.

Z racji sytuacji epidemicznej można na różne sposoby wypełnić formularz zgłoszeniowy, m.in.  poprzez stronę internetową www.bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl, infolinię dedykowaną dla projektu 41 375 72 06, bądź w jednym z punktów na terenie województwa świętokrzyskiego, które zostały przygotowane w urzędach gmin.

– Kwestionariusz zgłoszeniowy kwalifikuje osoby do udziału w dalszych edycjach projektu. Są tam pytania antropometryczne dotyczące wagi czy obwodu pasa, co pozwala nam na zweryfikowanie, u kogo jest wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego  – mówi Piotr Sojka, kierownik projektu.

Pod względem zachorowalności na cukrzycę nasze region zajmuje czwarte miejsce w kraju, mamy też o sześć punktów wyższy niż jest to dopuszczalne, wskaźnik BMI. Program jest realizowany ze środków unijnych, a jego koszt to około 4 miliony złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO