REGION
Uwaga na kleszcze!
Lekarze notują coraz więcej przypadków ukąszeń przez kleszcze. Dlaczego są one bardzo niebezpieczne i o czym należy pamiętać, jeśli zdarzy nam się kontakt z nimi?
Jak mówią lekarze, kleszcze są niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że przenoszą bardzo wiele chorób. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne. – W Polsce najczęściej mamy do czynienia z boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Wokół pierwszej z tych chorób narosło wiele mitów i jest to choroba, o której się często myśli. Nie mamy jednak na nią szczepionki. Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą, która potencjalnie może być groźna. Mamy na nią szczepionkę - mówi Przemysław Wzorek, lekarz pracujący na oddziale wewnętrznym Szpitala Kieleckiego św. Aleksandra.
Co więc powinno wzbudzić nasz niepokój? – Pierwszym objawem boreliozy jest rumień, tzw. pełzający lub wędrujący. To charakterystyczna zmiana skórna, jaśniejsza w środku i przekrwiona przy krawędziach. Nie należy jej jednak mylić ze zwykłą reakcją alergiczną na kontakt z pasożytem. Kleszczowe zapalenie mózgu przebiega natomiast dwuetapowo. Na początku mamy objawy grypopodobne, które łatwo zbagatelizować. Potem następuje wycofanie i przejście w fazę, w której pojawiają się objawy ze strony układu nerwowego, takie jak drgawki, wymioty czy nawet śpiączka – informuje lekarz.
Warto również przypomnieć, jak należy postępować w przypadku, gdy zostaniemy ukąszeni przez tego pasożyta. – Jeśli ktoś nie miał do czynienia z wyciąganiem kleszczy, to nie powinien tego robić. Narosło wokół tego tematu wiele mitów, takich jak to, że należy posmarować go masłem lub wyciągając przekręcać w którąś stronę. Nie ma to żadnego pozytywnego wpływu na zabieg. Najlepiej usunąć kleszcza pęsetą lekko pociągając go ku górze. Dobrze, by zrobił to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pracujący w ambulatorium. Nie ma potrzeby odwiedzać Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – mówi Przemysław Wzorek.
Kleszcze występują najczęściej na terenach leśnych, trawiastych i w okolicy rzek.