Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Urologia w Czerwonej Górze na najwyższym poziomie

piątek, 22 kwietnia 2022 11:56 / Autor: Magdalena Nowak
Urologia w Czerwonej Górze na najwyższym poziomie
Urologia w Czerwonej Górze na najwyższym poziomie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Oddział urologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im św. Rafała w Czerwonej Górze jest największym oraz najstarszym tego typu oddziałem w województwie świętokrzyskim. Liczy 40 łóżek, a w związku z jego przebudową będzie funkcjonował w znacznie lepszych warunkach.

Wspomniany szpital przede wszystkim kojarzy się z leczeniem chorób płuc, jednak posiada także nowoczesny i prężnie rozwijający się Oddział VII Urologiczny. – W 2021 roku wykonaliśmy na tym oddziale 1392 zabiegi. Ze względu na trwającą pandemię liczba ta była niższa niż zwykle. W okresie przedpandemicznym wykonywaliśmy pomiędzy 1650 a 1800 zbiegów rocznie. W pierwszym kwartale bieżącego roku wykonaliśmy ich 390 – mówi kierownik Oddziału VII Urologicznego w Czerwonej Górze dr Arkadiusz Zapała.

W oddziale wykonuje się pełny zakres operacji urologicznych. Dominują zabiegi wykonywane z powodu kamicy dróg moczowych oraz nowotworów dróg moczowych. Są one wykonywane endoskopowo, laparoskopowo oraz klasycznie.

– Zabiegiem, który w ostatnim czasie stanowi o postępie, jest giętka ureterorenoskopia, znana powszechnie pod skrótem RIRS. Wykonuje się ją giętkim ureterorenoskopem, który pozwala na małoinwazyjny dostęp do złogów znajdujących się w nerkach, w trudno dostępnych miejscach – mówi dr Tomasz Suchojad ze szpitala w Czerwonej Górze.

 - Do objawów schorzeń układu moczowego należą dolegliwości bólowe w okolicach lędźwiowych, krwiomocz czy dolegliwości przy oddawaniu moczu. Należy jednak pamiętać, że wiele schorzeń, zwłaszcza nowotwory dróg moczowo-płciowych, mogą przebiegać zupełnie bezobjawowo nawet do zaawansowanego stadium choroby – tłumaczy dr Suchojad.

– Pacjenci odczuwający dolegliwości powinni bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, a mężczyźni po 45. roku życia i osoby z grup ryzyka powinny regularnie badać się profilaktycznie. Należy podkreślić, że znacznie obniżył się wiek osób zapadających na raka prostaty. Kiedyś była to choroba mężczyzn w wieku podeszłym, obecnie nierzadko spotykamy 45-latków, u których rozpoznajemy tę chorobę – mówi dr  Arkadiusz Zapała.

Jak wygląda kwestia profilaktyki układu moczowego? Co zrobić, by zminimalizować ryzyko choroby? – Większość schorzeń urologicznych to choroby określane jako choroby społeczeństw bogatych np. kamica, nowotwory - wynika to ze „zdobyczy” cywilizacyjnych. W profilaktyce chorób dróg moczowych zalecamy przede wszystkim zdrowy tryb życia, unikanie czynników ryzyka takich jak palenie papierosów, otyłość czy siedzący tryb życia – Mówi dr Tomasz Suchojad.

 Specjalista podkreśla, że niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnieniu organizmu i zbilansowana dieta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO