REGION
Upamiętnią Westerplatczyków
Rajd rowerowy, pamięć o mogiłach bohaterów, specjalny festyn – to tylko niektóre z wydarzeń, którymi mieszkańcy regionu oddadzą hołd kieleckim żołnierzom broniącym polskiej placówki na Pomorzu we wrześniu 1939 roku Organizatorem jest Społeczny Komitet „Pamiętajmy o Westerplatczykach”, który powstał z inicjatywy biskupa Mariana Florczyka.
Przypomnijmy, że 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.
– Z naszym przekazem chcemy dotrzeć do społeczeństwa, a w szczególności ludzi młodych, aby pamiętali, że żyją na Ziemi Świętego Krzyża i odważnych oraz wspaniałych ludzi, jakimi byli żołnierze z Westerplatte – mówił biskup Marian Florczyk.
Jednym z wydarzeń jest specjalny rajd rowerowy, który rozpocznie się już w niedzielę, 27 sierpnia Mszą Świętą w kieleckiej katedrze. O godzinie 8.30 uczestnicy spotkają się przy pomniku św. Jana Pawła II, aby wyruszyć w stronę Westerplatte. W ciągu pięciu dni pokonają około 700 kilometrów. Przez Tomaszów Mazowiecki, Uniejów, Gniezno i Grudziądz dotrą do Gdańska. Tam wezmą udział w obchodach rozpoczęcia II wojny światowej.
– Jedziemy w dwóch piętnastoosobowych grupach. Po drodze będziemy odwiedzali miejsca pamięci, gdzie złożymy znicze i wiązanki – podkreślał Grzegorz Skiba, radny z gminy Górno, który poprowadzi rajd.
Z kolei 1 września, zaplanowano akcję „Zapal Znicz pamięci dla Westerplatczyka”. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wraz z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnią uczestników obrony Westerplatte odwiedzając ich groby.
– Postaramy się odwiedzić wszystkie ustalone mogiły naszych bohaterów. Do akcji zachęcamy władze, harcerzy, młodzież i nauczycieli. Zapraszamy również wszystkich mieszkańców – mówił Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
Nie zabraknie również festynu historycznego. Już w sobotę, 2 września rozpocznie się on o godzinie 10 na stadionie przy ulicy Szczepaniaka.
– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w wydarzeniach, które z roku na rok są coraz większe. To piękna i żywa lekcja historii – dodała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Główne uroczystości odbędą się zaś w czwartek, 7 września. Rozpoczną się one Mszą Świętą o godzinie 11 w kieleckiej katedrze. Później, uczestnicy przejdą na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury.