Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Unijne pieniądze na żłobki, świetlice środowiskowe i szkolnictwo zawodowe

wtorek, 19 maja 2020 12:11 / Autor: Beata Kwieczko
Unijne pieniądze na żłobki, świetlice środowiskowe i szkolnictwo zawodowe
Unijne pieniądze na żłobki, świetlice środowiskowe i szkolnictwo zawodowe
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 22 miliony złotych unijnego dofinansowania przekazał Urząd Marszałkowski w Kielcach na realizację osiemnastu zadań związanych z edukacją, zdrowiem i opieką społeczną. Ponad połowa projektów dotyczy rozwijania opieki nad dziećmi do lat trzech.

Umowy na dofinansowanie pierwszych dziesięciu projektów podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik. Dzięki unijnemu wsparciu powstaną nowe żłobki w gminie Klimontów i Kazimierza Wielka, utworzone zostaną nowe miejsca dla dzieci w Jędrzejowie, gminie Mniów i gminie Piekoszów oraz zakupione będzie wyposażenie dla żłobka w gminie Miedziana Góra. Powstaną także świetlice środowiskowe w Kurozwękach, w Kielcach oraz trzy w gminie Łopuszno. Ostatni projekt dotyczy edukacji osób dorosłych, w ramach którego swoje kwalifikacje zawodowe podniesie ponad 450 osób.

- Wartość wszystkich projektów dotyczących opieki nad dziećmi do lat trzech wynosi w sumie 11,5 miliona złotych. Na terenie naszego województwa zostanie utworzonych pięć nowych żłobków, w czterech już istniejących zwiększy sie liczba dzieci, a w trzech zostaną zrefundowane koszty pobytu maluchów - mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Dzięki tym miejscom rodzice będą mogli wrócić do pracy i rozwijać się zawodowo, a dzieci - korzystać z edukacji i opieki od najmłodszych lat - dodaje.

W ramach czterech kolejnych projektów powstanie sześć nowych świetlic środowiskowych. - To wspaniałe miejsca, w których dzieci będą miały zapewnioną opiekę, będą odrabiać lekcje i rozwijać swoje zainteresowania. Skorzystają z nich także rodzice, bo uzyskają tam porady psychologiczne - tłumaczy wicemarszałek Janik.

Jeden projekt dotyczy także szkolnictwa zawodowego. - Wiemy że zmienia się rynek pracy, dlatego musimy kształcić naszych mieszkańców w zawodach, jakich oczekują przedsiębiorcy - mówi.

- Żywimy nadzieję, że beneficjenci wywiążą się ze swojej roli i najmniejsze pociechy znajdą opiekę w powstających placówkach, społeczność wiejska będzie miała możliwość integrowania się w domach środowiskowych, a młodzi ludzie zdobędą nowe umiejętności potrzebne im na rynku pracy - uzupełnia marszałek Andrzej Bętkowski.

Kolejne osiem umów jest w przygotowaniu. Z wszystkich projektów skorzysta w sumie 1600 osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO