Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

UJK i ŚCO połączyły siły. Będą poszukiwać nowych rozwiązań w dziedzinie diagnostyki i terapii nowotworów

wtorek, 11 lutego 2020 15:31 / Autor: Magdalena Nowak
UJK i ŚCO połączyły siły. Będą poszukiwać nowych rozwiązań w dziedzinie diagnostyki i terapii nowotworów
UJK i ŚCO połączyły siły. Będą poszukiwać nowych rozwiązań w dziedzinie diagnostyki i terapii nowotworów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisały umowę dotyczącą udostępnienia uczelni Zakładu Diagnostyki Molekularnej ŚCO na potrzeby zaawansowanych badań, których celem jest poszukiwanie nowych genów dla diagnostyki i terapii nowotworów. Współpraca obu instytucji przyniesie w efekcie korzyści nie tylko dla pracowników, ale też pacjentów ŚCO oraz studentów UJK.

Nowoczesna diagnostyka molekularna oraz analiza nowych rozwiązań farmaceutycznych w leczeniu chorób onkologicznych realizowane będą wspólnie przez zespół badawczy bazujący na doświadczeniu oraz infrastrukturze obu ośrodków.

– Cały czas obserwujemy dynamiczny rozwój medycyny i naszym zadaniem jako lekarzy jest poprawiać możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. Możliwości rozwoju daje współpraca i tak np. dzięki instytutowi fizyki UJK mocno rozwinęła się radioterapia i cała diagnostyka obrazowa. Trzeba podkreślić, że każdy szpital, a w szczególności onkologiczny bez fizyki nie istnieje – podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

– Mając potencjał ludzki na UJK, chcemy jeszcze bardziej poszerzyć nasze działania i rozwijać się. Nasz zakład Diagnostyki Molekularnej staje się częścią instytutu biologii UJK. To daje ogromne możliwości diagnostyczne i terapeutyczne dla każdego pacjenta – uzupełnia prof. Góźdź.

Prof. Jacek Semaniak, rektor UJK, podkreśla, że obydwie instytucje współdziałają już od wielu lat. – Historia naszej współpracy sięga około 30 lat i teraz zostanie jeszcze bardziej poszerzona. To co generuje największe wyzwania to zejście na poziom genu i szukanie rozwiązań, które można personalizować w zakresie diagnostyki i terapii. Potężny zasób informacji i doświadczenie, który posiada Zakład Diagnostyki Molekularnej doskonale współgra z doświadczeniem naszych zespołów badawczych, które również mają bogate możliwości – zaznacza prof. Semaniak.

W praktyce oba ośrodki utworzą zespół badawczy i będą sobie użyczać sprzętu. – Walka z chorobami nowotworowymi jest bardzo złoża na każdym etapie i dlatego trzeba też wielopoziomowego podejścia. Nasze ośrodki już ze sobą współpracują, jednak chcemy tę współpracę upłynnić. Druga sprawa to zbudowanie masy krytycznej, czyli skupienie wokół jednego problemu inteligentnych ludzi. To będą problemy praktyczne, których finalnym wynikiem będzie poprawa diagnostyki i leczenia pacjentów – powiedział dr hab. n. med. Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w ŚCO.

Zakład Diagnostyki Molekularnej prowadzi badania naukowe m.in. z Instytutem Fizyki oraz Instytutem Ciśnień PAN, Wojskową Akademią Techniczną oraz Wydziałem Chemii UW.

Tag: ŚCO UJK
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO