Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uczą pacjentki jak żyć po chirurgicznym leczeniu raka piersi

czwartek, 09 lutego 2023 10:24 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Uczą pacjentki jak żyć po chirurgicznym leczeniu raka piersi
Uczą pacjentki jak żyć po chirurgicznym leczeniu raka piersi
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Statystycznie, każdego roku 600 kobiet z województwa świętokrzyskiego słyszy diagnozę: rak piersi. Wielu pacjentkom udaje się pokonać chorobę. Niestety, u części z nich konieczne jest usunięcie piersi. To z kolei niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań, m.in. obrzęku limfatycznego. Dlatego każda kobieta po mastektomii może liczyć na wsparcie w ramach Programu Profilaktyki Obrzęku Limfatycznego realizowanego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Obrzęk limfatyczny po usunięciu piersi może wystąpić nawet u 50 proc. pacjentek.

-To bardzo poważne powikłanie. Polega na nadmiernej produkcji  i nagromadzeniu  płynu, często bogato białkowego, w przestrzeni międzykomórkowej. Ten płyn rozpiera  tkanki powierzchowne. Możemy go zobaczyć w rejonie skóry ramienia, przedramienia, czy dłoni. Jeżeli jest to zaniedbane przez pacjentkę, wówczas obrzęk postępuje i może dojść do nieodwracalnych zmian – wyjaśnia dr Anna Opuchlik, koordynator programu, kierownik Zakładu Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań potrzebne są odpowiednie działania. Tych działań uczy Program Profilaktyki Obrzęku Limfatycznego realizowany w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

W ramach projektu realizowana jest ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna oraz medyczne wsparcie specjalistyczne.

Pacjentki zakwalifikowane do programu mogą liczyć między innymi na wsparcie fizjoterapeuty.

- Dbamy o to,  by już od pierwszej doby po operacji, pacjentka uzyskała od nas specjalne instrukcje dotyczące zasad postępowania, jakie obowiązują ją po danym zabiegu. Jeżeli jest po limfadenektomii, prosimy, by nie przeciążała ręki, dajemy jej specjalny rękaw kompresyjny, w którym powinna wykonywać wszystkie ćwiczenia ruchowe oraz wszelkie obciążenia kończyny górnej zarówno w czasie pracy zawodowej jak i przy obowiązkach domowych. Uczymy jej specjalnej gimnastyki ruchowej – wymienia dr Anna Opuchlik.

Pacjentki są także pod kontrolą psychologa i dietetyka.  Kobiety mogą korzystać również z darmowych materiałów edukacyjnych.

-  Mamy też stronę internetową, gdzie dostępne są szczegółowe informacje oraz filmy, a także forum na którym można zadać pytanie naszym specjalistom, strona: pol.onkol.kielce.pl –dodaje dr Opuchlik.

By wziąć udział w projekcie,  chore na raka piersi, zakwalifikowane do operacji, powinny się zgłosić przed zabiegiem.

– Wszystkie pacjentki z rakiem piersi mogą zgłosić się do szpitala bez skierowania. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii należy udać się do budynku głównego, na pierwszym piętrze do  Poradni Rehabilitacji. I zgłosić chęć udziału jeszcze przed planowaną operacją – uzupełnia dr Anna Opuchlik.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Obrzęku Limfatycznego po leczeniu raka piersi realizowany jest przez 5 ośrodków onkologicznych w Polsce: Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a także:  szpitale w Gdańsku, Białymstoku, Poznaniu i Łodzi.

W ŚCO w Kielcach program realizowany będzie do września 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO