Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trzydzieści lat temu pierwszy raz wybraliśmy samorządy. Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego

środa, 27 maja 2020 19:21 / Autor: Michał Łosiak
Trzydzieści lat temu pierwszy raz wybraliśmy samorządy. Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego
Trzydzieści lat temu pierwszy raz wybraliśmy samorządy. Dziś Dzień Samorządu Terytorialnego
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dokładnie 30 lat temu Polacy po raz pierwszy poszli do urn w całkowicie wolnych wyborach samorządowych po 1950 roku. Z okazji tego wydarzenia obchodzimy dziś (środa, 27 maja) Dzień Samorządu Terytorialnego. O tym jak zmienił się samorząd na przestrzeni trzech dekad opowiedzieli nam zasłużeni samorządowcy województwa świętokrzyskiego.

Dokładnie 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce wybory do rad gmin i miast zarządzone przez ówczesnego premiera Tadeusza Mazowieckiego. W Kielcach o mandat ubiegało się 232 kandydatów do 50-osobowej rady. – Przyszłam zagłosować, bo liczę na poprawę sytuacji w kraju oraz spokój, który jest nam wszystkim bardzo potrzebny – przytacza wypowiedź głosującej wówczas Stefanii Szlufik „Echo Dnia”, które ukazało się po wyborach. Z pewnością tak motywowało swój udział w procedurze wyborczej wielu mieszkańców regionu.

– Czasy były znacznie trudniejsze, niż obecnie, ale czuć było wielki entuzjazm. Ludzie się cieszyli i chcieli razem działać – wspomina Marian Buras, który od 1990 roku stoi na czele gminy Morawica. – Zaraz po wyborach widzieliśmy wielkie efekty. W naszej gminie był tylko jeden wodociąg w Brzezinach. W ciągu dziewięciu miesięcy udało się wybudować kolejny. Ludzie uwierzyli w rolę samorządów. Pamiętam jednak głosy sceptyków, którzy nie mogli się pogodzić z brakiem centralizacji zarządzania. Okazało się później, że to samorządy działają dużo skuteczniej i lepiej wydają pieniądze – dodaje burmistrz Morawicy.

Tamten czas wspomina także przez lata związany z Koprzywnicą obecny członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca. – Pod koniec 1989 roku wróciłem z Iraku i zauważyłem, że zmiany w Polsce nabrały rozpędu. Kolejnym etapem były wybory samorządowe w 1990 roku. W Koprzywnicy planowaliśmy urządzić samorząd z ludźmi nieskażonymi przeszłością. Zastanawialiśmy się nad zmianami potrzebnymi lokalnej społeczności, które powoli następowały. Wówczas miałem zaszczyt zdobyć mandat radnego i zostać wiceprzewodniczącym radem. Z rozmachem podejmowaliśmy różne inicjatywy – tłumaczy Marek Jońca.

Frekwencja w tamtych wyborach nie była duża, wyniosła nieco ponad 42 procent.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO