REGION
Trwają przygotowania do zawodów łazików marsjańskich. Zgłosiło się prawie sto zespołów
Przygotowania do kolejnej, siódmej edycji robotyczno-kosmicznego European Rover Challenge idą pełną parą. Właśnie zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń drużyn. W tym roku w ERC chce wystartować prawie sto zespołów z sześciu kontynentów.
Tym razem wydarzenie odbędzie się zarówno w hybrydowej formule remote, jak i stacjonarnie, w formule on-site. Do startu w tegorocznej edycji ERC zgłosiło się 58 drużyn, które wezmą udział w trybie stacjonarnym on-site, oraz 38 zespołów, które wystartują w trybie hybrydowym remote.
– Jako organizatorzy ERC jesteśmy naprawdę dumni widząc, jak społeczność młodych pasjonatów kosmosu i ich zwolenników wciąż rośnie. W tym roku z powodu dużego zainteresowania uczestnictwem zdecydowaliśmy się nawet na wydłużenie terminu nadsyłania zgłoszeń, dzięki czemu ERC 2021 ma szansę zostać najlepszą edycją wydarzenia – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów ERC.
Organizatorzy ERC wciąż zawieszają uczestnikom poprzeczkę coraz wyżej, a także kładą nacisk na edukację. Dlatego tegoroczny event będzie składał się z dwóch części: Strefy Zawodów oraz Strefy Inspiracji.
Strefa Zawodów to miejsce, w którym odbywa się najważniejsze wydarzenie – European Rover Challenge. Zawody robotyczne wykraczają poza podręcznikową teorię. Pozwalają studentom zaprojektować, zbudować i przetestować działanie autonomicznych łazików, a następnie zmierzyć się z innymi zespołami z całego świata. Zadania przygotowane dla drużyn oparte są na prawdziwych misjach zaplanowanych i wykonanych przez NASA lub Europejską Agencję Kosmiczną, których przedstawiciele są obecni podczas wydarzeń ERC.
Strefa Inspiracji skupi natomiast uwagę wszystkich zainteresowanych podczas pokazów i prezentacji naukowo-technicznych, zarówno na miejscu, jak i online. Tej części ERC towarzyszy seria wykładów i debat z udziałem głównych prelegentów pochodzących z najlepszych międzynarodowych firm z branży kosmicznej i technologicznej.
Wśród gości specjalnych poprzednich edycji ERC spotkać można było m.in. Steve’a Jurczyka – wiceszefa NASA, Harrisona Schmitta – astronautę NASA i członka słynnej misji Apollo 17 czy Tima Peake’a – astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, który podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegł maraton londyński.
W tym roku część programu ERC ponownie zostanie zrealizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, a wybrane punkty programu oraz relacje na żywo z zawodów będą transmitowane na stronie internetowej wydarzenia. ERC Space and Robotics Event 2021 odbędzie się w dniach 10–12 września w Kielcach.