Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trwają Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

piątek, 06 grudnia 2024 10:29 / Autor: Maria Karyś
Trwają Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc
Trwają Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc
Maria Karyś
Maria Karyś

Gruźlica to jedna z najstarszych i najbardziej znanych chorób zakaźnych, która wciąż stanowi globalny problem zdrowotny. Na świecie co roku choruje na nią około 10 milionów ludzi, a w Polsce wskaźnik zachorowań wynosi 10 na 100 tysięcy mieszkańców.

Gruźlica wywoływana jest przez prątka gruźlicy, bakterię odkrytą przez Roberta Kocha. Choć dostęp do badań diagnostycznych i skutecznych leków znacznie poprawił rokowania pacjentów, kluczowe jest wczesne rozpoznanie.

– Najbardziej charakterystycznymi objawami gruźlicy są przewlekły kaszel trwający dłużej niż trzy tygodnie, krwioplucie, duszność, utrata masy ciała oraz ogólne osłabienie. W niektórych przypadkach mogą wystąpić bóle w klatce piersiowej. Każdy z takimi objawami powinna zgłosić się do lekarza, który zleci badanie RTG klatki piersiowej – podstawowe narzędzie w diagnozowaniu tej choroby – wyjaśnia Mirosława Paździerz, kierownik Oddziału II Chorób Płuc i Gruźlicy w szpitalu w Czerwonej Górze.

Leczenie gruźlicy to proces złożony, ale możliwy do przeprowadzenia z powodzeniem. Standardowa terapia trwa sześć miesięcy i obejmuje dwie fazy – intensywną i podtrzymującą.

– W naszym szpitalu pacjenci spędzają zwykle pierwsze dwa miesiące w warunkach szpitalnych, gdzie podajemy im intensywną terapię antybiotykową. Po odprątkowaniu, czyli ustąpieniu zakaźności, dalsze leczenie kontynuowane jest ambulatoryjnie. W przypadkach gruźlicy wielolekoopornej, która dawniej wymagała nawet dwuletniego leczenia, obecnie dzięki wprowadzeniu nowych, skutecznych leków można skrócić czas leczenia do 6 miesięcy – mówi lekarz.

W 2023 roku w szpitalu w Czerwonej Górze leczono 188 pacjentów z gruźlicą. Aktualnie hospitalizowanych jest w szpitalu ok. 20 osób, głównie mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat.

Gruźlica to choroba, która wciąż zbiera żniwo, ale odpowiednia profilaktyka i szybkie wdrożenie leczenia mogą znacząco zmniejszyć jej skutki. Pamiętajmy o badaniach, zdrowym stylu życia i dbajmy o odporność – nasze zdrowie jest tego warte.

Od 1 do 10 grudnia trwają Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO