Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trwa Europejski Tydzień Szczepień

poniedziałek, 22 kwietnia 2024 14:33 / Autor: Maria Karyś
Trwa Europejski Tydzień Szczepień
Trwa Europejski Tydzień Szczepień
Maria Karyś
Maria Karyś

Obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na ten temat oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

Specjaliści podkreślają, że dzięki rozwojowi medycyny udało się wyeliminować niektóre schorzenia.

- Szczepienia są istotne z dwóch powodów. Po pierwsze chronimy siebie przed zachorowaniem. Ale również chronimy w ten sposób całe społeczeństwo ( w tym także osoby, które z różnych względów nie mogą przyjąć preparatu). Chodzi o odporność populacyjną. Dlatego tak ważne jest przypominanie i propagowanie szczepień - mówi lek.med Jerzy Staszczyk, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii.

Tymczasem rośnie liczba odmów szczepień obowiązkowych. W ubiegłym roku odnotowano ich 1324 w regionie świętokrzyskim. W 2020 roku było ich 813.

Jak zauważają eksperci, konsekwencje odmów szczepień obowiązkowych już widać.

- Rośnie nam ilość zachorowań na odrę i rośnie nam ilość zachorowań na krztusiec. To są choroby, na które są wykonywane szczepienia. Jeżeli rosnąca ilość odmów będzie się utrzymywała to mogą się zwiększyć zachorowania na inne choroby, które praktycznie zostały wyeliminowane z naszego społeczeństwa - informuje Staszczyk.

Oprócz szczepień obowiązkowych w kalendarzu są też szczepienia zalecane. Do nich zalicza się m.in. te przeciw HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego może powodować m.in raka szyjki macicy oraz nowotwory głowy i szyi.

Preparat jest bezpłatny dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat. Jeśli dziecko urodziło się w 2010 r. i pierwszą dawkę przyjęło przed ukończeniem 14 lat, to może otrzymać drugą dawkę po 14 urodzinach.

Do tej pory w regionie świętokrzyskim z tej formy profilaktyki skorzystało  niemal 7 tysięcy 600 młodych pacjentów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO