REGION
Szczepionka Pfizera, a wariant Delta. Jakie prawdopodobieństwo zarażenia się po zaszczepieniu?


Wstępne wyniki badań z Izraela wykazały, że szczepionka Pfizera gorzej radzi sobie z wariantem Delta niż z wirusem z Wuhan. W 39 procentach zapobiega infekcji, natomiast w 91 procentach ciężkiej chorobie i hospitalizacji.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. W tym kraju w pełni zaszczepionych jest ponad 80 procent mieszkańców, w tym prawie wszyscy szczepionką Pfizera.
– To ważne, by podkreślić, że jeśli chodzi o ochronę przed poważną chorobą, hospitalizacją i zgonem, szczepionka Pfizera nadal jest bardzo skuteczna – powiedział Nadav Davidovitch, członek rady ekspertów doradzającej izraelskiemu rządowi w sprawach pandemii koronawirusa.
– Nadal nie jesteśmy pewni, czy spadek skuteczności związany jest z kwestią zakaźności warianta Delta, czy z czasem, jaki upłynął od szczepienia – dodał.
Władze Izraela poskreślają, że badania mają charakter wstępny i zostały przeprowadzone na grupie kilkuset pacjentów. Na ich wynik mogło również wpłynąć miejsce prowadzenia pomiarów – największe ognisko koronawirusa w tym kraju.



![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)




