Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szansa dla chorych na gruźlicę wielolekooporną

poniedziałek, 06 lutego 2023 12:56 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Szansa dla chorych na gruźlicę wielolekooporną
Fot. Szpital w Czerwonej Górze
Szansa dla chorych na gruźlicę wielolekooporną
Fot. Szpital w Czerwonej Górze
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Zamiast długich pobytów w szpitalu -  leczenie ambulatoryjne.  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze przystąpił do pilotażowego programu leczenia gruźlicy wielolekoopornej (MDR-TB).

Obecnie gruźlica wielolekooporna jest leczona w szpitalach, a kuracja trwa nawet 24 miesiące. Wprowadzony w szpitalu w Czerwonej Górze pilotaż ma pomóc w sprawdzeniu ambulatoryjnego modelu leczenia pacjentów z tą chorobą oraz zapewnić harmonizację leczenia ze standardami WHO.

– Program zakłada ograniczenie hospitalizacji pacjentów z gruźlicą wielolekooporną na rzecz leczenia ambulatoryjnego z wykorzystaniem telemonitoringu pacjentów – informuje dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze Youssef Sleiman.

Do programu mogą być zakwalifikowani pełnoletni pacjenci, którzy mają udokumentowane rozpoznanie wstępne MDR-TB lub udokumentowaną historię leczenia.

- Kwalifikacja pacjentów odbywa się w poradni Chorób Płuc i Gruźlicy Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej Szpitala w Czerwonej Górze po analizie rozpoznania. Przy kwalifikacji do leczenia w programie pilotażowym bierze się pod uwagę także choroby współistniejące, dotychczasowy przebieg gruźlicy i inne czynniki - uzupełnia dyrektor lecznicy.

Co ważne, zakwalifikowani pacjenci odbędą poradę lekarską, diagnostyczną i kwalifikacyjną.

- Minimum raz w miesiącu będą mieli w naszej poradni wizyty kontrolne. W poradni będą wydawane im leki, które następnie będą przyjmować, pod nadzorem personelu poradni . Będzie się to odbywać z wykorzystaniem telemonitoringu – tłumaczy Youssef Sleiman.

Ponadto pacjenci zostaną objęci w ramach programu badaniami mikrobiologicznymi plwociny oraz wszelkimi innymi niezbędnymi badaniami dodatkowymi, które pomogą w wykryciu działań niepożądanych przyjmowanych leków.

Po zakończonym procesie leczenia zostanie przeprowadzona rozszerzona ocena wyników leczenia. Dane z terapii pacjentów będą wysyłane do centralnego ośrodka koordynującego, którym jest Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Program pilotażowy zakończy się 30 września 2024 roku. Po tej dacie nastąpi trzymiesięczny okres ewaluacji programu i osiągniętych dzięki niemu wyników.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO