REGION
Świętokrzyskie mniej wykluczone społecznie?
Wzrasta zainteresowanie programami rządowymi, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu oraz realizowaniu inwestycji służących lepszemu funkcjonowaniu mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Mowa o funduszu autobusowym i dróg samorządowych.
Fundusz rozwoju przewozów autobusowych został utworzony w 2019 roku, a jego celem było wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego, z którym boryka sie wiele miejscowości w kraju, również w województwie świętokrzyskim.
Jak informuje Robert Wzorek, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, w pierwszym roku funkcjonowania programu zostało podpisanych 17 umów. W ubiegłym były to 53 umowy, a w tym już 39.
W 2019 roku zostało utworzonych 41 linii o długości prawie 1,5 tysiąca kilometrów, rok później 139 linii o długości ponad 7 tysięcy kilometrów, a w tym roku już 234 linie o długości prawie 7,5 tysiąca kilometrów.
– Patrząc na te dane, spodziewamy się, że w kolejnych naborach ogłaszanych w tym roku liczba umów będzie zdecydowanie większa – stwierdza Robert Wzorek. – Dzięki temu będziemy mogli lepiej przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób, które mieszkają w miejscach, gdzie komunikacja nie istnieje lub jest bardzo ograniczona – dodaje.
Dużym zainteresowaniem cieszy się również Fundusz Dróg Samorządowych. W pierwszym naborze w 2020 roku zostało podpisanych 138 umów, a dofinansowanie wyniosło prawie 86 milionów złotych. Dodatkowo, w naborze uzupełniającym zawarte zostały 43 umowy. Łącznie na realizację inwestycji w ramach Funduszu rząd przeznaczył w ubiegłym roku ponad 115 milionów złotych. Dzięki temu udało się wyremontować, przebudować i rozbudować ponad 190 kilometrów dróg.
– To są drogi powiatowe i gminne, które często pozwalają połączyć wsie i miejscowości w pewien sposób wykluczone komunikacyjnie – tłumaczy dyrektor Wzorek.
Samorządy korzystają także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – W ubiegłym roku w pierwszej puli otrzymaliśmy prawie 230 milionów złotych, a w drugiej ponad 167,5 miliona na dofinansowanie 86 inwestycji. Uważam, że jest to bardzo duża i znacząca pomoc dla naszego województwa – mówi Robert Wzorek.
Elementem programu jest też pomoc dla gmin górskich położonych na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. Wnioski można składać do 12 lutego.
– Inwestycje, które będą realizowane w ramach tego funduszu mają sprzyjać mieszkańcom i spowodować, że będzie im się żyło lepiej i wygodniej – kwituje.