REGION
Świętokrzyskie małe i średnie przedsiębiorstwa więcej inwestują
\W województwie świętokrzyskim rośnie odsetek firm, które inwestują i eksportują. Nadal jednak odsetek ten jest niższy niż średnio w kraju. – Wynika z siódmej edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” opracowanego przez Bank Pekao SA. Jego autorzy prognozują jednak poprawę, która może nastąpić w kolejnych miesiącach. Jak wynika z badania - właściciele firm z województwa zamierzają więcej inwestować niż przeciętny przedsiębiorca w kraju.
W tym roku tematem specjalnym siódmej edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao SA są inwestycje w mikro i małych firmach. W województwie świętokrzyskim 43 proc. mikro i małych firm realizowało projekty inwestycyjne w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dla porównania w skali kraju odsetek ten wyniósł 49 proc.). Lepszy pod tym względem był podregion kielecki, gdzie inwestowało 45 proc. firm. W podregionie sandomiersko-jędrzejowskim odsetek ten wyniósł 39 proc. Według badania w najbliższych miesiącach w naszym województwie zamierza inwestować 45 proc. przedsiębiorców - to więcej niż w całym kraju, gdzie będzie inwestować 39 proc. firm. Różnica pomiędzy podregionami jeszcze bardziej się pogłębi – w kieleckim inwestować zmierza co druga firma (dokładnie 53 proc.), a w sandomiersko-jędrzejowskim prawie o połowę mniej (27 proc.). Wartość 56 proc. inwestycji wyniosła od 10 do 100 tys. złotych, a wartość 11 proc. inwestycji przekroczyła 100 tys. złotych. W kraju odsetek inwestycji w przedziale 10 do 100 tys. złotych jest podobny, wyższy jest odsetek inwestycji powyżej 100 tys. złotych i wynosi 18 proc.
W województwie świętokrzyskim przedsiębiorcy realizują inwestycje, żeby poprawić efektywność (56 proc.), dokonać wymiany środków trwałych (38 proc.) oraz w odpowiedzi na popyt na produkty i usługi firmy na rynku (15 proc.).
W tegorocznym badaniu autorzy zapytali także o inwestycje w kapitał ludzki. Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego podnoszą swoje kwalifikacje przede wszystkim poprzez samokształcenie (43 proc.) oraz kursy i szkolenia (40 proc.). Właściciele firm chcą zwiększać swoje kwalifikacje – zwłaszcza w obszarze specjalistycznej wiedzy związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą (32 proc.), języków obcych (22 proc.) oraz informatyki (21 proc.).
W całym kraju 2016 rok był dobrym rokiem dla eksporterów. Odsetek eksportujących firm w województwie rośnie, chociaż podobnie jak w ubiegłym roku jest niższy niż średnio w kraju. W 2016 r. w całym województwie wyniósł 11 prc., to więcej niż rok wcześniej, kiedy to eksportowało 9 proc. firm, ale zdecydowanie mniej niż średnio w kraju, gdzie odsetek ten wynosi 18 proc. W najbliższych miesiącach będzie eksportować 12 proc. firm (w całym kraju 19 proc.). Podobnie jak w 2015 roku, widać wyraźne różnice pomiędzy podregionami. W 2016 roku w podregionie kieleckim eksportowało 13 proc. firm, a sandomiersko-jędrzejowskim 6 proc.. W 2017 roku zamierza eksportować odpowiednio 15 proc. i 5 proc. firm.
Pełny raport źródłowy przeczytacie TUTAJ>>