REGION
Świętokrzyskie instytucje kultury otrzymały dotacje na działalność w sieci
Siedemnaście instytucji kultury z województwa świętokrzyskiego otrzymało dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu "Kultura w sieci". Najlepiej ocenione zostały projekty przygotowane przez Filharmonię Świętokrzyską i Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.
"Kultura w sieci" to program dotacyjny o wartości 60 milionów złotych, który został uruchomiony ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem internetu.
Dotacje w wysokości od 5 do 150 tysięcy złotych zostaną przeznaczone na projekty upowszechniające dorobek kultury i zwiększające jej obecność w życiu społecznym, dostępne online oraz inicjatywy umożliwiające odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października, a wszystkie efekty działań udostępnione zostaną za darmo w Internecie.
Wśród instytucji z naszego regionu największe wsparcie - 99 tysięcy złotych otrzymała Filharmonia Świętokrzyska. Zrealizuje ona projekt "Nowa muzyka polska - koncerty na solistów i orkiestrę".
- Bardzo cieszymy się, że udało nam się pozyskać dotację. Nasz projekt znalazł się na trzecim miejscu pośród 1200 wniosków, które wpłynęły z całej Polski - mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. - Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób podejść do programu i wymyśliliśmy, że spróbujemy we współpracy z Portalem Informacji Kulturalnej Wojewódzkiego Domu Kultury nagrać kilka utworów w formie koncertów bez udziału publiczności. Stwierdziliśmy, że sięgniemy po nietypowy repertuar, bo będą to utwory, które zamawialiśmy w ostatnich latach lub były przez nas prawykonywane. Wybór padł na polskich kompozytorów młodego i średniego pokolenia: Bartosza Kowalskiego, Ignacego Zalewskiego, Mikołaja Majkusiaka oraz na Hannę Kulenty - relacjonuje dyrektor.
Wysoko oceniony został także projekt "Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!" Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", który znalazł się na siódmej pozycji rozpatrzonych pozytywnie wniosków. Dofinansowanie do niego wynosi 94 tysiące złotych.
- Projekt ten realizowaliśmy do tej pory w sposób tradycyjny w formie aktorskiego czytania na scenie. Teraz przenosimy go do sieci - mówi Karolina Gregorczyk, specjalistka do spraw marketingu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. - Do projektu zostaną zaproszeni młodzi polscy twórcy - reżyserzy, scenografowie, muzycy, a także aktorzy Teatru "Kubuś", którzy w postaci inscenizowanych czytań online przedstawią publiczności najnowsze sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży, wyróżniające się artystyczną treścią. Odbiorcami tych czytań będą dzieci w wieku od 4 do 14 lat oraz ich opiekunowie. Wydarzeniu będą towarzyszyć programy edukacyjne wprowadzające młodych widzów do wybranego tematu - tłumaczy.
Poniżej lista świętokrzyskich instytucji, które otrzymały dofinansowanie:
Filharmonia Świętokrzyska - "Nowa muzyka polska - koncerty na solistów i orkiestrę" - 99 tys. zł
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach - "Sztuk! Sztuk! To sztuka puka dla dzieci!" - 94 tys. zł
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" - Legendy Świętokrzyskie - seria 10 audiobooków - 78 tys. zł
Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach - "Zapomniana wieś - Park Etnograficzny w Tokarni wirtualnie" - 75 tys. zł
Fundacja Świętokrzyska - "Odkrywamy eŚwiętokrzyskie" - 70 tys. zł
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego - "Kulturalne Świętokrzyskie - seria 3 e-booków" - 69 tys. zł
Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Talent" - "Staszów w czterech smakach - idziemy do Was siecią" - 42 tys. zł
Dom Środowisk Twórczych w Kielcach - "Domówka 2020 - Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej" - 33 tys. zł
Muzeum Zabawek i Zabawy - "Jest wiele historii, ludzie chcą, by im je opowiadać" - 31 tys. zł
Staszowski Ośrodek Kultury - #retrosok - digitalizacja i udostępnienie archiwum SOK - 28 tys. zł
Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura - "Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach" - 26 tys. zł
Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach - Spacer po Dworze Stefana Żeromskiego - 23 tys. zł
Gminna Biblioteka Publiczna w Rytwianach -"Escape room" - 23 tys. zł
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach - "Spacer wirtualny po Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach" - 16 tys. zł
Stowarzyszenie Wspierania Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Kielcach - "la musica" Koncert Muzyki Polskiej "100-lecie Cudu nad Wisłą" - 16 tys. zł
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach - "Przestrzeń dla e-sztuki" - 12 tys. zł
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - "CzytaMY i on-line działamy" - 5 tys. zł