REGION
"Świętokrzyscy Burzyciele Barier" nagrodzeni
Marek Scelina, wieloletni dyrektor MOPR w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej to laureaci piątej edycji konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier”, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier”, to wyróżnienie dla osób i instytucji, które swoim działaniem ułatwiają życie osobom dotkniętym niepełnosprawnością.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach. Pierwszą z nich jest „Łatwy dostęp”, a w niej nagradzane są działania związane z likwidacją barier architektonicznych, np. montaż windy, budowa podjazdu, likwidacja krawężników czy przystosowanie lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyróżnienie w tej kategorii w tym roku otrzymał Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
– Już ponad 30 lat temu w WDK powstał krajowy ośrodek kultury niewidomych, później zespół „Uśmiech”, dalej działalność artystyczna związana z terapią dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie wszystkie inwestycje, które realizujemy uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych, przykładem jest sala, w której znajduje się obecnie teatr im. Stefana Żeromskiego – mówi Jarosław Michalski, dyrektor WDK w Kielcach.
W kategorii „Skuteczna komunikacja” laureatem zostało Muzeum Wsi Kieleckiej. – To jest dla nas olbrzymi zaszczyt, ale też zobowiązanie, aby realizować jeszcze więcej programów związanych z obsługą osób niepełnosprawnych. Obecnie wcielamy w życie szereg projektów dla niewidzących i słabowidzących, uczestniczyliśmy też w programie „Kultura bez barier”, dzięki któremu wielu naszych pracowników zostało przeszkolonych do pracy z niewidomymi – mówi Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
W trzeciej kategorii „Przyjaciel osób niepełnosprawnych” został wyróżniony Marek Scelina, wieloletni dyrektor MOPR w Kielcach. – Pierwszego spotkania z problemami osób niepełnosprawnych doświadczyłem w połowie lat 80. To spotkanie było trochę z przypadku, a jak się później okazało stało się treścią mojego życia – zaznaczył Marek Scelina.
Przewodniczącym kapituły konkursu, był senator Krzysztof Słoń. – Nagroda „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im . Anny Sowy, jest wyjątkowa w skali kraju. Wyróżniamy nią osoby i instytucje, które w sposób szczególny zaangażowani są w burzenie barier w życiu społecznym i przestrzeniach publicznych. Laureaci w sposób szczególny wskazują wrażliwość, otwartość na potrzeby innych, szczególnie tych najsłabszych – podkreślił senator Krzysztof Słoń.
– Mam nadzieję, że ta nagroda zmienia postawy społeczne i uwrażliwia nas na potrzeby osób niepełnosprawnych – dodał Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON.