Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Schorzenie dotyka coraz młodsze osoby

wtorek, 21 września 2021 14:21 / Autor: Magdalena Nowak
Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Schorzenie dotyka coraz młodsze osoby
Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Schorzenie dotyka coraz młodsze osoby
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby  Alzheimera. Jest to postępujące schorzenie ośrodkowego układu nerwowego, prowadzące do stanów otępiennych i utraty pamięci. W rezultacie chory powoli przestaje radzić sobie z najprostszymi czynnościami i traci zdolność do samodzielnego życia. Na Alzheimera obecnie chorują coraz młodsze osoby, nawet przed 60 rokiem życia.

Zaczyna się niewinnie. Kto z nas nie zapomniał kiedyś, gdzie położył klucze albo nie potrafił znaleźć odpowiedniego słowa podczas rozmowy. W ciągłym biegu i nadmiarze zadań do wykonania łatwo zrzucić winę na przepracowanie. Z czasem sytuacji, w których pamięć zawodzi przybywa i to zaczyna budzić coraz większy niepokój.

– Choroba Alzheimera charakteryzuje się zmniejszeniem sprawności intelektualnej. Narasta zwykle stopniowo. Zaczyna się od zapominania np. daty, dni tygodnia,  imion członków rodziny, a prowadzić może do całkowitego zaniku pamięci. Osoby, które borykają się z tą chorobą potrzebują przede wszystkim wsparcia bliskich, pomimo, że chory często się odsuwa wtedy do rodziny. Pierwsze objawy powinny skłonić do wizyty u neurologa i psychiatry, którzy pokierują dalsze leczenie – mówi Krystian Łata, gerontolog z Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Osób Chorych na Alzheimera, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

– Głównie z chorobą Alzheimera stykają się osoby starsze powyżej 80. roku życia, zdarzają się też osoby młodsze nawet przed 60. rokiem życia. W nauce słyszano już też o przypadkach po 30. roku życia, na ten moment nie wiadomo, co ma wpływ na zachorowanie u tak młodych osób  – dodaje Krystian Łata.

Dla osób chorych ważne jest, aby czuli, że są potrzebni. Niezwykle istotna w terapii jest ich aktywizacja oraz zachęcanie do podejmowania wyzwań dnia codziennego, to w połączeniu z rehabilitacją sprawia, że choroba postępuje wolniej.

Wciąż nie ma leku, który pozwoliłby wyleczyć chorobę Alzheimera. Medycyna potrafi już jednak spowolnić jej rozwój i złagodzić objawy. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie terapii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO