Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Światowy Dzień Chorób Reumatycznych - zapada na nie coraz więcej młodych osób

wtorek, 12 października 2021 15:43 / Autor: Magdalena Nowak
Światowy Dzień Chorób Reumatycznych - zapada na nie coraz więcej młodych osób
Światowy Dzień Chorób Reumatycznych - zapada na nie coraz więcej młodych osób
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Na choroby reumatyczne cierpi coraz więcej młodych osób aktywnych zawodowo. Bardzo często muszą one podporządkować całe życie chorobie. 12 października obchodzimy Światowy Dzień  Chorób Reumatycznych, który jest okazją do apelu, by nie lekceważyć pierwszych oznak choroby i szybko udać się do specjalisty.

Choroby reumatyczne to nie tylko reumatyzm kojarzony powszechnie z wiekiem senioralnym i zmianami zwyrodnieniowymi stawów. – One stanowią zbiór wielu grup chorób narządów ruchu. Każda z nich posiada jeszcze swoje jednostki chorobowe, więc jest to szeroka dziedzina. Dla reumatologa największym wyzwaniem są układowe choroby tkanki łącznej, spondyloartropatie, choroby zwyrodnieniowa stawów, choroby kości w tym osteoporoza czy choroby tkanek miękkich – wymienia dr Teresa Bajor, reumatolog.

Jedno z częściej występujących schorzeń reumatycznych to reumatoidalne zapalenie stawów.  – Jest to choroba przewlekła dotycząca głównie młodych kobiet, w przedziale wiekowym między 35 a 50 lat. Kobiety zapadają na nią trzy razy częściej niż mężczyźni. Nieleczenie tego schorzenia prowadzi do poważnych konsekwencji, do deformacji stawów czy powstania nadżerek kostnych. Głównymi objawami są tu bóle i obrzęki stawów, sztywność stawowa, która zazwyczaj pojawia się z rana czy ograniczona ruchomość stawów. Ważne jest aby pacjenci jak najszybciej trafili do reumatologa, uważa się, że trzy pierwsze miesiące choroby mają ogromne znaczenie dla ograniczenia deformacji stawów – dodaje dr Bajor.

– U młodych ludzi coraz częściej rozpoznajemy te ż łuszczycowe zapalenie stawów. To jest choroba o podłożu genetycznym, jak większość schorzeń reumatycznych, występuje często u osób narażonych na stres. Kolejna to dyskopatia. Do powstawania tego schorzenia przyczynia się wielogodzinna praca przy komputerze, niewłaściwa dieta, brak aktywności ruchowej czy brak ekspozycji na światło słoneczne –tłumaczy specjalistka.

Jeżeli zauważmy pierwsze objawy choroby  jak najszybciej powinniśmy się skontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu. Odpowiednia diagnoza i leczenie może ograniczyć dolegliwości. Lekarz rodzinny powinien zlecić badania w celu rozpoznania choroby reumatycznej oraz skierować do reumatologa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO