Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Studenci-wynalazcy nagrodzeni

czwartek, 06 lutego 2020 15:41 / Autor: Magdalena Nowak
Studenci-wynalazcy nagrodzeni
Studenci-wynalazcy nagrodzeni
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Urządzenie do optymalizacji procesu spalania paliw stałych, system komunikacji roju dronów oraz transformator z magazynem bezwładnościowym to tylko niektóre wynalazki docenione w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca organizowanego od 2010 roku przez Politechnikę Świętokrzyską. Wśród zdobywców nagrody głównej znalazła się również studentka z kieleckiej uczelni.

W tegorocznej edycji nadesłano 144 rozwiązania z 26 uczelni z całej Polski i była to największa liczba zgłoszeń w dziesięcioletniej historii konkursu. – W każdej edycji otrzymujemy mnóstwo rozwiązań z różnych dziedzin m.in. technicznych, zjawisk chemicznych, biologicznych czy medycyny. Udział w konkursie jest inspiracją do tworzenia nowych rozwiązań, ale też upowszechniania ich. Nagrodą główną w konkursie jest możliwość prezentowania przez laureatów swoich rozwiązań  podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Wystawę w Genewie odwiedza corocznie około 40 tysięcy osób w tym specjalistów z różnych branż i inwestorów. Dla studentów to możliwość zaprezentowania się w specjalistycznym gronie zainteresowanych danymi rozwiązaniami – mówi dr hab. Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej.

Wśród osób nagrodzonych znalazł się Adam Świerczyński z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który został doceniony za sposób oraz urządzenie do optymalizacji procesu spalania paliw stałych w rusztowych kotłach energetycznych. – Wynalazek służy do tego aby usprawnić proces spalania pod kątem ograniczenia emisji tlenków azotu oraz dwutlenku węgla. To rozwiązanie umożliwi elektrociepłownią, które mają kotły rusztowe i borykają się z problemami ekonomicznymi spalanie gorszego sortu paliw bez straty ekologicznej. Niestety dziś na gali finałowej nie możemy podziwiać tego wynalazku ponieważ ciężko byłoby go przetransportować, ma 9 metrów kwadratowych, nie mówiąc już o jego sporej wysokości – opowiada zwycięzca.

Na podium znalazł się również wynalazek stworzony przez Paulinę Kostrzewę-Demczuk z Politechniki Świętokrzyskiej. Stworzyła ona rozwiązanie pod nazwą "Zastosowanie polietylenoglikolu jako dodatku w wyrobach z masy silikatowej". Rozwiązane to jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformer energetyczny wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i wszystkich placówek wymagających dostarczenia energii elektrycznej. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwia gromadzenie energii, zachowując wszystkie funkcjonalności transformatora klasycznego.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział ponad dwa tysiące twórców którzy opracowali 935 rozwiązań. Laureaci zdobyli na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków w Genewie 16 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych medali oraz liczne nagrody specjalne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO