REGION
Startuje Tydzień Kultury Języka. „Komunikacja determinuje naszą satysfakcję z życia”
Spotkania, projekty, warsztaty, prelekcje... w związku z rozpoczynającym się dziś (11 marca) Tygodniem Kultury Języka, odbędzie się szereg imprez. Ale o kulturze języka warto pamiętać codziennie, bo to właśnie komunikacja ma ogromny wpływ na nasze... szczęście.
Zaczynająca się dziś edycja, to już XXXII. Tydzień Kultury Nauki Języka w naszym regionie. Organizuje go Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. To niebagatelne wydarzenie, bo - jak podkreśla prof. Piotr Zbróg, językoznawca z UJK - dobra i skuteczna komunikacja ma ogromny wpływ na nasze szczęśliwe życie.
- Posługiwanie się językiem to kluczowy element nawiązywania i utrzymywania relacji, a to właśnie świadczy o jakości naszego życia. Często uważamy, że to co my myślimy najważniejsze i nie pozwalamy nikomu innemu dojść do głosu, a tym samym te relacje ubożeją – zauważa profesor Zbróg.
Jak dodaje, bardzo istotna jest także poprawność naszej komunikacji.
- Wbrew temu co się myśli i mówi, ludzie zwracają uwagę na poprawność językową. Nie bez znaczenia jest to, czy mówimy „włączać”, czy „włanczać”, „wziąć”, czy „wziąść”, „pięć złotych”, czy „pięć złoty”. Jeżeli inni dostrzegają u nas takie błędy, wywołuje to ich niechęć, frustrację – stwierdza językoznawca.
Tydzień Kultury Języka potrwa do piątku, 16 marca. Włączają się w niego instytucje kultury, biblioteki, czy szkoły. Tegoroczna myśl przewodnia to cytat z Marka Hłaski: „Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi”.