Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Smog w natarciu! Jego skutki widać na szpitalnych oddziałach

piątek, 15 listopada 2019 13:16 / Autor: Magdalena Nowak
Smog w natarciu! Jego skutki widać na szpitalnych oddziałach
Smog w natarciu! Jego skutki widać na szpitalnych oddziałach
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jak informują lekarze, smog w województwie świętokrzyskim daje się mocno we znaki. Okazuje się, że w dniach kiedy stan zanieczyszczenia powietrza pyłami jest wysoki, Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze przeżywa prawdziwe oblężenie.

Słowo "smog" pochodzi od zbitki angielskich wyrazów dym - smoke oraz mgła - fog. O ile jednak mgła jest zjawiskiem występującym w przyrodzie naturalnie, to za dym w największej mierze odpowiadamy my sami. – Mgła stanowi fazę ciekłą powstającej mieszaniny i umożliwia smogowi znacznie silniejsze oddziaływanie biologiczne, ponieważ wytwarzają się kwasy, w tym przede wszystkim kwas siarkowy i węglowy, który uszkadza układ oddechowy.  W województwie świętokrzyskim ze względu na ukształtowanie terenu mamy do czynienia z groźnym, prawdziwym  smogiem, porównywalnym do tego, który w latach 50. zabił kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Londynie – wyjaśnia prof. Cezary Pałczyński, kierownik oddziału pulmonologiczno-alergologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze oraz pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi..

- Prawdziwy smog występuje wtedy, gdy dochodzi do inwersji termicznej, czyli dolne warstwy atmosfery są  zimniejsze niż te wyższe. Warstwa przy ziemi nie ma wtedy wentylacji i dym miesza się z mgłą, a my to wdychamy. W szpitalu widzimy to najlepiej. W dniach bardzo smogowych pacjentów jest o wiele więcej, są to przede wszystkim osoby z zaostrzeniami przewlekłych zapaleń  oskrzeli oraz płuc. Wdychanie smogu ma swoje odbicie w badaniach spirometrycznych oraz w wskaźnikach zapalnych, które możemy śledzić w surowicy krwi. Negatywne skutki smogu mogą obserwować także oddziały wewnętrzne czy kardiologiczne. Mówimy tu np. o zaostrzeniach choroby wieńcowej czy nadciśnienia tętniczego. Częste wdychanie zanieczyszczonego powietrza może doprowadzić do chorób układu oddechowego, choroby niedokrwiennej serca, zawałów,  a w dalszej perspektywie chorób nowotworowych, np. raka płuc, krtani czy pęcherza moczowego - dodaje lekarz.

Specjaliści radzą, aby śledzić raporty zanieczyszczenia powietrza i w przypadku gdy nie musimy, nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkań, a przede wszystkim unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W przypadku wystąpienia chorób płuc, najlepiej stosować oczyszczacze powietrza. Warto również używać masek certyfikowanych. Możemy też zastosować prostą metodę, zasłaniając drogi oddechowe przy użyciu zwilżonego materiału.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO